Oscar statuette ©AMPAS


Nominations & Winners by Category:
Best Actor

Listed below are the Academy Award nominations and winners in the category of Best Actor. TheWinner marker symbol appears next to the winner for each year. Click on the name of a film or person in the list to display more information about that film or person. Or, click on a category in the column on the right to display the nominees and winners in that category.

1927-28  (1st)

Richard Barthelmess in The Noose, First National, and in The Patent Leather Kid, First National.
Winner markerEmil Jannings in The Last Command, Paramount Famous Lasky, and in The Way of All Flesh, Paramount Famous Lasky.

1928-29  (2nd)

George Bancroft in Thunderbolt, Paramount Famous Lasky.
Winner markerWarner Baxter in In Old Arizona, Fox.
Chester Morris in Alibi, Art Cinema; United Artists.
Paul Muni in The Valiant, Fox.
Lewis Stone in The Patriot, Paramount Famous Lasky.

1929-30  (3rd)

Winner markerGeorge Arliss in Disraeli, Warner Bros., and in The Green Goddess, Warner Bros.
Wallace Beery in The Big House, Cosmopolitan; Metro-Goldwyn-Mayer.
Maurice Chevalier in The Big Pond, Paramount Publix, and in The Love Parade, Paramount Famous Lasky.
Ronald Colman in Bulldog Drummond, Samuel Goldwyn Productions; United Artists, and in Condemned, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Lawrence Tibbett in The Rogue Song, Metro-Goldwyn-Mayer.
NOTE: Although the final awards ballot listed both Disraeli and The Green Goddess in Arliss’s nomination, the award was announced for only the Disraeli performance. It has never been established as to why this was, but it possibly could have been because the original report from the Acting Branch Board of Judges only listed the Disraeli performance in the results of the nominations voting, or it could have been because on some of the final ballots, the voters had indicated the Disraeli performance over the other.

1930-31  (4th)

Winner markerLionel Barrymore in A Free Soul, Metro-Goldwyn-Mayer.
Jackie Cooper in Skippy, Paramount Publix.
Richard Dix in Cimarron, RKO Radio.
Fredric March in The Royal Family of Broadway, Paramount Publix.
Adolphe Menjou in The Front Page, The Caddo Company; United Artists.

1931-32  (5th)

Winner markerWallace Beery in The Champ, Metro-Goldwyn-Mayer.
Alfred Lunt in The Guardsman, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerFredric March in Dr. Jekyll and Mr. Hyde, Paramount Publix.
NOTE: Wallace Beery had one vote less than Fredric March, and rules at the time stated that if any achievement came within three votes of the First Award, it would be considered a tie.

1932-33  (6th)

Leslie Howard in Berkeley Square, Jesse L. Lasky; Fox. [came in 3rd]
Winner markerCharles Laughton in The Private Life of Henry VIII, London Films; United Artists. (United Kingdom)
Paul Muni in I Am a Fugitive from a Chain Gang, Warner Bros. [came in 2nd]

1934  (7th)

Winner markerClark Gable in It Happened One Night, Columbia.
Frank Morgan in The Affairs of Cellini, 20th Century; United Artists. [came in 2nd]
William Powell in The Thin Man, Metro-Goldwyn-Mayer. [came in 3rd]

1935  (8th)

Clark Gable in Mutiny on the Bounty, Metro-Goldwyn-Mayer.
Charles Laughton in Mutiny on the Bounty, Metro-Goldwyn-Mayer. [came in 3rd]
Winner markerVictor McLaglen in The Informer, RKO Radio.
Franchot Tone in Mutiny on the Bounty, Metro-Goldwyn-Mayer.
Paul Muni in Black Fury, First National. [Write-in candidate; NOT an official nomination. Came in 2nd.]

1936  (9th)

Gary Cooper in Mr. Deeds Goes to Town, Columbia.
Walter Huston in Dodsworth, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Winner markerPaul Muni in The Story of Louis Pasteur, Cosmopolitan; Warner Bros.-First National.
William Powell in My Man Godfrey, Universal.
Spencer Tracy in San Francisco, Metro-Goldwyn-Mayer.

1937  (10th)

Charles Boyer in Conquest, Metro-Goldwyn-Mayer.
Fredric March in A Star Is Born, Selznick International Pictures; United Artists.
Robert Montgomery in Night Must Fall, Metro-Goldwyn-Mayer.
Paul Muni in The Life of Emile Zola, Warner Bros.
Winner markerSpencer Tracy in Captains Courageous, Metro-Goldwyn-Mayer.

1938  (11th)

Charles Boyer in Algiers, Walter Wanger; United Artists.
James Cagney in Angels with Dirty Faces, Warner Bros.-First National.
Robert Donat in The Citadel, Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Leslie Howard in Pygmalion, Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Winner markerSpencer Tracy in Boys Town, Metro-Goldwyn-Mayer.

1939  (12th)

Winner markerRobert Donat in Goodbye, Mr. Chips, Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Clark Gable in Gone with the Wind, Selznick International Pictures; Metro-Goldwyn-Mayer.
Laurence Olivier in Wuthering Heights, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Mickey Rooney in Babes in Arms, Metro-Goldwyn-Mayer.
James Stewart in Mr. Smith Goes to Washington, Columbia.

1940  (13th)

Charles Chaplin in The Great Dictator, Charles Chaplin Productions; United Artists.
Henry Fonda in The Grapes of Wrath, 20th Century-Fox.
Raymond Massey in Abe Lincoln in Illinois, Max Gordon Plays and Pictures; RKO Radio.
Laurence Olivier in Rebecca, Selznick International Pictures; United Artists.
Winner markerJames Stewart in The Philadelphia Story, Metro-Goldwyn-Mayer.

1941  (14th)

Winner markerGary Cooper in Sergeant York, Warner Bros.
Cary Grant in Penny Serenade, Columbia.
Walter Huston in All That Money Can Buy, William Dieterle; RKO Radio.
Robert Montgomery in Here Comes Mr. Jordan, Columbia.
Orson Welles in Citizen Kane, Mercury; RKO Radio.

1942  (15th)

Winner markerJames Cagney in Yankee Doodle Dandy, Warner Bros.
Ronald Colman in Random Harvest, Metro-Goldwyn-Mayer.
Gary Cooper in The Pride of the Yankees, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.
Walter Pidgeon in Mrs. Miniver, Metro-Goldwyn-Mayer.
Monty Woolley in The Pied Piper, 20th Century-Fox.

1943  (16th)

Humphrey Bogart in Casablanca, Warner Bros.
Gary Cooper in For Whom the Bell Tolls, Paramount.
Winner markerPaul Lukas in Watch on the Rhine, Warner Bros.
Walter Pidgeon in Madame Curie, Metro-Goldwyn-Mayer.
Mickey Rooney in The Human Comedy, Metro-Goldwyn-Mayer.

1944  (17th)

Charles Boyer in Gaslight, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerBing Crosby in Going My Way, Paramount.
Barry Fitzgerald in Going My Way, Paramount.
Cary Grant in None but the Lonely Heart, RKO Radio.
Alexander Knox in Wilson, 20th Century-Fox.

1945  (18th)

Bing Crosby in The Bells of St. Mary’s, Rainbow Productions; RKO Radio.
Gene Kelly in Anchors Aweigh, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerRay Milland in The Lost Weekend, Paramount.
Gregory Peck in The Keys of the Kingdom, 20th Century-Fox.
Cornel Wilde in A Song to Remember, Columbia.

1946  (19th)

Winner markerFredric March in The Best Years of Our Lives, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.
Laurence Olivier in Henry V, J. Arthur Rank-Two Cities Films; United Artists. (United Kingdom)
Larry Parks in The Jolson Story, Columbia.
Gregory Peck in The Yearling, Metro-Goldwyn-Mayer.
James Stewart in It’s a Wonderful Life, Liberty Films; RKO Radio.

1947  (20th)

Winner markerRonald Colman in A Double Life, Kanin Productions; Universal-International.
John Garfield in Body and Soul, Enterprise Productions; United Artists.
Gregory Peck in Gentleman’s Agreement, 20th Century-Fox.
William Powell in Life with Father, Warner Bros.
Michael Redgrave in Mourning Becomes Electra, RKO Radio.

1948  (21st)

Lew Ayres in Johnny Belinda, Warner Bros.
Montgomery Clift in The Search, Praesens Films; Metro-Goldwyn-Mayer. (Switzerland/U.S.)
Dan Dailey in When My Baby Smiles at Me, 20th Century-Fox.
Winner markerLaurence Olivier in Hamlet, J. Arthur Rank-Two Cities Films; Universal-International. (United Kingdom)
Clifton Webb in Sitting Pretty, 20th Century-Fox.

1949  (22nd)

Winner markerBroderick Crawford in All the King’s Men, Robert Rossen Productions; Columbia.
Kirk Douglas in Champion, Screen Plays Corporation; United Artists.
Gregory Peck in Twelve O’Clock High, 20th Century-Fox.
Richard Todd in The Hasty Heart, Warner Bros.
John Wayne in Sands of Iwo Jima, Republic.

1950  (23rd)

Louis Calhern in The Magnificent Yankee, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerJose Ferrer in Cyrano de Bergerac, Stanley Kramer Productions; United Artists.
William Holden in Sunset Blvd., Paramount.
James Stewart in Harvey, Universal-International.
Spencer Tracy in Father of the Bride, Metro-Goldwyn-Mayer.

1951  (24th)

Winner markerHumphrey Bogart in The African Queen, Horizon Enterprises, Inc.; United Artists.
Marlon Brando in A Streetcar Named Desire, Charles K. Feldman Group Productions; Warner Bros.
Montgomery Clift in A Place in the Sun, Paramount.
Arthur Kennedy in Bright Victory, Universal-International.
Fredric March in Death of a Salesman, Stanley Kramer Productions; Columbia.

1952  (25th)

Marlon Brando in Viva Zapata!, 20th Century-Fox.
Winner markerGary Cooper in High Noon, Stanley Kramer Productions; United Artists.
Kirk Douglas in The Bad and the Beautiful, Metro-Goldwyn-Mayer.
Jose Ferrer in Moulin Rouge, Romulus Films, Ltd. Production; United Artists.
Alec Guinness in The Lavender Hill Mob, J. Arthur Rank-Ealing; Universal-International. (United Kingdom)

1953  (26th)

Marlon Brando in Julius Caesar, Metro-Goldwyn-Mayer.
Richard Burton in The Robe, 20th Century-Fox.
Montgomery Clift in From Here to Eternity, Columbia.
Winner markerWilliam Holden in Stalag 17, Paramount.
Burt Lancaster in From Here to Eternity, Columbia.

1954  (27th)

Humphrey Bogart in The Caine Mutiny, Stanley Kramer Productions; Columbia.
Winner markerMarlon Brando in On the Waterfront, Horizon-American Corporation; Columbia.
Bing Crosby in The Country Girl, Perlberg-Seaton Production; Paramount.
James Mason in A Star Is Born, Transcona Enterprises Production; Warner Bros.
Dan O’Herlihy in Adventures of Robinson Crusoe, Oscar Dancigers-Henry Ehrlich; United Artists. (Mexico)

1955  (28th)

Winner markerErnest Borgnine in Marty, Hecht and Lancaster’s Steven Productions; United Artists.
James Cagney in Love Me or Leave Me, Metro-Goldwyn-Mayer.
James Dean in East of Eden, Warner Bros.
Frank Sinatra in The Man with the Golden Arm, Otto Preminger Productions; United Artists.
Spencer Tracy in Bad Day at Black Rock, Metro-Goldwyn-Mayer.

1956  (29th)

Winner markerYul Brynner in The King and I, 20th Century-Fox.
James Dean in Giant, Giant Production; Warner Bros.
Kirk Douglas in Lust for Life, Metro-Goldwyn-Mayer.
Rock Hudson in Giant, Giant Production; Warner Bros.
Sir Laurence Olivier in Richard III, London Films; Lopert Films. (United Kingdom)

1957  (30th)

Marlon Brando in Sayonara, William Goetz Production; Warner Bros.
Anthony Franciosa in A Hatful of Rain, 20th Century-Fox.
Winner markerAlec Guinness in The Bridge on the River Kwai, A Horizon Pictures Production; Columbia. (United Kingdom)
Charles Laughton in Witness for the Prosecution, Edward Small-Arthur Hornblow Production; United Artists.
Anthony Quinn in Wild Is the Wind, Hal Wallis Productions; Paramount.

1958  (31st)

Tony Curtis in The Defiant Ones, Stanley Kramer Productions; United Artists.
Paul Newman in Cat on a Hot Tin Roof, Avon Productions, Inc.; Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerDavid Niven in Separate Tables, Clifton Productions, Inc.; United Artists.
Sidney Poitier in The Defiant Ones, Stanley Kramer Productions; United Artists.
Spencer Tracy in The Old Man and the Sea, Leland Hayward; Warner Bros.

1959  (32nd)

Laurence Harvey in Room at the Top, Romulus Films, Ltd. Production; Continental Distributing, Inc. (United Kingdom)
Winner markerCharlton Heston in Ben-Hur, Metro-Goldwyn-Mayer.
Jack Lemmon in Some Like It Hot, Ashton Productions & The Mirisch Company; United Artists.
Paul Muni in The Last Angry Man, Fred Kohlmar Productions; Columbia.
James Stewart in Anatomy of a Murder, Otto Preminger Productions; Columbia.

1960  (33rd)

Trevor Howard in Sons and Lovers, Company of Artists, Inc.; 20th Century-Fox.
Winner markerBurt Lancaster in Elmer Gantry, Burt Lancaster-Richard Brooks Production; United Artists.
Jack Lemmon in The Apartment, The Mirisch Company, Inc.; United Artists.
Laurence Olivier in The Entertainer, Woodfall Production; Continental Distributing, Inc. (United Kingdom)
Spencer Tracy in Inherit the Wind, Stanley Kramer Productions; United Artists.

1961  (34th)

Charles Boyer in Fanny, Mansfield Production; Warner Bros.
Paul Newman in The Hustler, Robert Rossen Productions; 20th Century-Fox.
Winner markerMaximilian Schell in Judgment at Nuremberg, Stanley Kramer Productions; United Artists.
Spencer Tracy in Judgment at Nuremberg, Stanley Kramer Productions; United Artists.
Stuart Whitman in The Mark, Raymond Stross-Sidney Buchman Production; Continental Distributing, Inc. (United Kingdom)

1962  (35th)

Burt Lancaster in Birdman of Alcatraz, Harold Hecht Productions; United Artists.
Jack Lemmon in Days of Wine and Roses, Martin Manulis-Jalem Production; Warner Bros.
Marcello Mastroianni in Divorce—Italian Style, Lux-Vides-Galatea Film Production; Embassy Pictures Corporation. (Italy)
Peter O’Toole in Lawrence of Arabia, Horizon Pictures (G.B.), Ltd.-Sam Spiegel-David Lean Production; Columbia. (United Kingdom)
Winner markerGregory Peck in To Kill a Mockingbird, Universal-International-Pakula-Mulligan-Brentwood Production; Universal-International.

1963  (36th)

Albert Finney in Tom Jones, Woodfall Production; United Artists-Lopert Pictures. (United Kingdom)
Richard Harris in This Sporting Life, Julian Wintle-Leslie Parkyn Production; Walter Reade-Sterling-Continental Distributing. (United Kingdom)
Rex Harrison in Cleopatra, 20th Century-Fox, Ltd.-MCL Films S.A.-WALWA Films S.A. Production; 20th Century-Fox.
Paul Newman in Hud, Salem-Dover Production; Paramount.
Winner markerSidney Poitier in Lilies of the Field, Rainbow Productions; United Artists.

1964  (37th)

Richard Burton in Becket, Hal Wallis Productions; Paramount. (U.S./United Kingdom)
Winner markerRex Harrison in My Fair Lady, Warner Bros.
Peter O’Toole in Becket, Hal Wallis Productions; Paramount. (U.S./United Kingdom)
Anthony Quinn in Zorba the Greek, Rochley, Ltd. Production; International Classics. (U.S./Greece)
Peter Sellers in Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb, Hawk Films, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)

1965  (38th)

Richard Burton in The Spy Who Came In from the Cold, Salem Films, Ltd. Production; Paramount. (United Kingdom)
Winner markerLee Marvin in Cat Ballou, Harold Hecht Productions; Columbia.
Laurence Olivier in Othello, B.H.E. Production; Warner Bros. (United Kingdom)
Rod Steiger in The Pawnbroker, Ely Landau Productions; American International Pictures.
Oskar Werner in Ship of Fools, Columbia.

1966  (39th)

Alan Arkin in The Russians Are Coming the Russians Are Coming, Mirisch Corporation of Delaware Production; United Artists.
Richard Burton in Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Chenault Productions; Warner Bros.
Michael Caine in Alfie, Sheldrake Films, Ltd. Production; Paramount. (United Kingdom)
Steve McQueen in The Sand Pebbles, Argyle-Solar Production; 20th Century-Fox.
Winner markerPaul Scofield in A Man for All Seasons, Highland Films, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)

1967  (40th)

Warren Beatty in Bonnie and Clyde, Tatira-Hiller Production; Warner Bros.-Seven Arts.
Dustin Hoffman in The Graduate, Mike Nichols-Lawrence Turman Production; Embassy Pictures Corporation.
Paul Newman in Cool Hand Luke, Jalem Production; Warner Bros.-Seven Arts.
Winner markerRod Steiger in In the Heat of the Night, Mirisch Corporation Production; United Artists.
Spencer Tracy in Guess Who’s Coming to Dinner, Columbia.

1968  (41st)

Alan Arkin in The Heart Is a Lonely Hunter, Warner Bros.-Seven Arts.
Alan Bates in The Fixer, John Frankenheimer-Edward Lewis Productions; Metro-Goldwyn-Mayer.
Ron Moody in Oliver!, Romulus Films, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)
Peter O’Toole in The Lion in Winter, Haworth Productions, Ltd.; Avco Embassy. (United Kingdom)
Winner markerCliff Robertson in Charly, American Broadcasting Companies-Selmur Pictures Production; Cinerama.

1969  (42nd)

Richard Burton in Anne of the Thousand Days, Hal B. Wallis-Universal Pictures, Ltd. Production; Universal. (United Kingdom)
Dustin Hoffman in Midnight Cowboy, Jerome Hellman-John Schlesinger Production; United Artists.
Peter O’Toole in Goodbye, Mr. Chips, Apjac Productions; Metro-Goldwyn-Mayer. (U.S./United Kingdom)
Jon Voight in Midnight Cowboy, Jerome Hellman-John Schlesinger Production; United Artists.
Winner markerJohn Wayne in True Grit, Hal Wallis Productions; Paramount.

1970  (43rd)

Melvyn Douglas in I Never Sang for My Father, Jamel Productions; Columbia.
James Earl Jones in The Great White Hope, Lawrence Turman Films Production; 20th Century-Fox.
Jack Nicholson in Five Easy Pieces, BBS Productions; Columbia.
Ryan O’Neal in Love Story, The Love Story Company Production; Paramount.
Winner markerGeorge C. Scott in Patton, 20th Century-Fox.

1971  (44th)

Peter Finch in Sunday Bloody Sunday, Joseph Janni Production; United Artists. (United Kingdom)
Winner markerGene Hackman in The French Connection, Philip D’Antoni Production in association with Schine-Moore Productions; 20th Century-Fox.
Walter Matthau in Kotch, Kotch Company Production; ABC Pictures Presentation; Cinerama.
George C. Scott in The Hospital, Howard Gottfried-Paddy Chayefsky Production in association with Arthur Hiller; United Artists.
Topol in Fiddler on the Roof, Mirisch-Cartier Productions; United Artists.

1972  (45th)

Winner markerMarlon Brando in The Godfather, Albert S. Ruddy Production; Paramount.
Michael Caine in Sleuth, Palomar Pictures International Production; 20th Century-Fox. (United Kingdom)
Laurence Olivier in Sleuth, Palomar Pictures International Production; 20th Century-Fox. (United Kingdom)
Peter O’Toole in The Ruling Class, Keep Films, Ltd. Production; Avco Embassy. (United Kingdom)
Paul Winfield in Sounder, Radnitz/Mattel Productions; 20th Century-Fox.

1973  (46th)

Marlon Brando in Last Tango in Paris, P.E.A. Produzioni Europee Associate S.A.S.-Les Productions Artistes Associes S.A. Production; United Artists. (Italy/France)
Winner markerJack Lemmon in Save the Tiger, Filmways-Jalem-Cirandinha Productions; Paramount.
Jack Nicholson in The Last Detail, Acrobat Films Production; Columbia.
Al Pacino in Serpico, Produzioni De Laurentiis International Manufacturing Company S.p.A. Production; Paramount.
Robert Redford in The Sting, Universal-Bill/Phillips-George Roy Hill Film Production; Zanuck/Brown Presentation; Universal.

1974  (47th)

Winner markerArt Carney in Harry and Tonto, 20th Century-Fox.
Albert Finney in Murder on the Orient Express, G.W. Films, Ltd. Production; Paramount. (United Kingdom)
Dustin Hoffman in Lenny, Marvin Worth Production; United Artists.
Jack Nicholson in Chinatown, Robert Evans Production; Paramount.
Al Pacino in The Godfather Part II, Coppola Company Production; Paramount.

1975  (48th)

Walter Matthau in The Sunshine Boys, Ray Stark Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerJack Nicholson in One Flew over the Cuckoo’s Nest, Fantasy Films Production; United Artists.
Al Pacino in Dog Day Afternoon, Warner Bros.
Maximilian Schell in The Man in the Glass Booth, Ely Landau Organization Production; AFT Distributing.
James Whitmore in Give ’em Hell, Harry!, Theatrovision Production; Avco Embassy.

1976  (49th)

Robert De Niro in Taxi Driver, Bill/Phillips Production of a Martin Scorsese Film; Columbia.
Winner markerPeter Finch in Network, Howard Gottfried-Paddy Chayefsky Production; Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists.
Giancarlo Giannini in Seven Beauties, Medusa Distribuzione Production; Cinema 5, Ltd. (Italy)
William Holden in Network, Howard Gottfried-Paddy Chayefsky Production; Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists.
Sylvester Stallone in Rocky, Robert Chartoff-Irwin Winkler Production; United Artists.

1977  (50th)

Woody Allen in Annie Hall, Jack Rollins and Charles H. Joffe Production; United Artists.
Richard Burton in Equus, Winkast Company, Ltd./P.B., Ltd. Production; United Artists.
Winner markerRichard Dreyfuss in The Goodbye Girl, Ray Stark Production; Metro-Goldwyn-Mayer/Warner Bros.
Marcello Mastroianni in A Special Day, Canafox Films Production; Cinema 5, Ltd. (Italy/Canada)
John Travolta in Saturday Night Fever, Robert Stigwood Organisation, Ltd. Production; Paramount.

1978  (51st)

Warren Beatty in Heaven Can Wait, Dogwood Productions; Paramount.
Gary Busey in The Buddy Holly Story, Innovisions-ECA Production; Columbia.
Robert De Niro in The Deer Hunter, EMI Films/Michael Cimino Film Production; Universal.
Laurence Olivier in The Boys from Brazil, ITC Entertainment Production; 20th Century-Fox.
Winner markerJon Voight in Coming Home, Jerome Hellman Enterprises Production; United Artists.

1979  (52nd)

Winner markerDustin Hoffman in Kramer vs. Kramer, Stanley Jaffe Productions; Columbia.
Jack Lemmon in The China Syndrome, Michael Douglas/IPC Films Production; Columbia.
Al Pacino in . . . And Justice for All, Malton Films Limited Production; Columbia.
Roy Scheider in All That Jazz, Columbia/20th Century-Fox Production; 20th Century-Fox.
Peter Sellers in Being There, Lorimar Film-und Fernsehproduktion GmbH Production; United Artists. (U.S./Germany)

1980  (53rd)

Winner markerRobert De Niro in Raging Bull, Robert Chartoff-Irwin Winkler Production; United Artists.
Robert Duvall in The Great Santini, Orion Pictures-Bing Crosby Production; Orion Pictures Company.
John Hurt in The Elephant Man, Brooksfilms Limited Production; Paramount.
Jack Lemmon in Tribute, Lawrence Turman-David Foster Presentation of a Joel B. Michaels-Garth H. Drabinsky Production; 20th Century-Fox. (Canada/U.S.)
Peter O’Toole in The Stunt Man, Melvin Simon Productions; 20th Century-Fox.

1981  (54th)

Warren Beatty in Reds, J.R.S. Production; Paramount.
Winner markerHenry Fonda in On Golden Pond, ITC Films/IPC Films Production; Universal.
Burt Lancaster in Atlantic City, International Cinema Corporation Production; Paramount. (U.S./France/Canada)
Dudley Moore in Arthur, Rollins, Joffe, Morra and Brezner Production; Orion.
Paul Newman in Absence of Malice, Mirage Enterprises Production; Columbia.

1982  (55th)

Dustin Hoffman in Tootsie, Mirage/Punch Production; Columbia.
Winner markerBen Kingsley in Gandhi, Indo-British Film Production; Columbia. (United Kingdom)
Jack Lemmon in Missing, Universal Pictures/Polygram Pictures Presentation of an Edward Lewis Production; Universal.
Paul Newman in The Verdict, Fox-Zanuck/Brown Production; 20th Century-Fox.
Peter O’Toole in My Favorite Year, Metro-Goldwyn-Mayer/Brooksfilm/Michael Gruskoff Production; MGM/UA.

1983  (56th)

Michael Caine in Educating Rita, Acorn Pictures Limited Production; Columbia. (United Kingdom)
Tom Conti in Reuben, Reuben, Saltair/Walter Shenson Production presented by The Taft Entertainment Company; 20th Century-Fox International Classics.
Tom Courtenay in The Dresser, Goldcrest Films/Television Limited/World Film Services Production; Columbia. (U.S./United Kingdom)
Winner markerRobert Duvall in Tender Mercies, EMI Presentation of an Antron Media Production; Universal/A.F.D.
Albert Finney in The Dresser, Goldcrest Films/Television Limited/World Film Services Production; Columbia. (U.S./United Kingdom)

1984  (57th)

Winner markerF. Murray Abraham in Amadeus, Saul Zaentz Company Production; Orion.
Jeff Bridges in Starman, Columbia Pictures Production; Columbia.
Albert Finney in Under the Volcano, Ithaca Enterprises Production; Universal.
Tom Hulce in Amadeus, Saul Zaentz Company Production; Orion.
Sam Waterston in The Killing Fields, Enigma Productions Limited; Warner Bros. (United Kingdom)

1985  (58th)

Harrison Ford in Witness, Edward S. Feldman Production; Paramount.
James Garner in Murphy’s Romance, Fogwood Films Production; Columbia.
Winner markerWilliam Hurt in Kiss of the Spider Woman, H.B. Filmes Production in association with Sugarloaf Films; Island Alive. (Brazil)
Jack Nicholson in Prizzi’s Honor, ABC Motion Pictures Production; 20th Century Fox.
Jon Voight in Runaway Train, Cannon Films Production; Cannon Releasing.

1986  (59th)

Dexter Gordon in ’Round Midnight, Irwin Winkler Production; Warner Bros.
Bob Hoskins in Mona Lisa, Palace/HandMade Production; Island Pictures. (United Kingdom)
William Hurt in Children of a Lesser God, Burt Sugarman Production; Paramount.
Winner markerPaul Newman in The Color of Money, Touchstone Pictures Production in association with Silver Screen Partners II; Buena Vista.
James Woods in Salvador, Hemdale Film Production; Hemdale Releasing.

1987  (60th)

Winner markerMichael Douglas in Wall Street, Oaxatal Production; 20th Century Fox.
William Hurt in Broadcast News, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Marcello Mastroianni in Dark Eyes, Excelsior TV & RAI Uno Production; Island Pictures. (Italy)
Jack Nicholson in Ironweed, Taft Entertainment Pictures/Keith Barish Production; Tri-Star.
Robin Williams in Good Morning, Vietnam, Touchstone Pictures Production in association with Silver Screen Partners III; Buena Vista.

1988  (61st)

Gene Hackman in Mississippi Burning, Frederick Zollo Production; Orion.
Tom Hanks in Big, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Winner markerDustin Hoffman in Rain Man, Guber-Peters Company Production; United Artists.
Edward James Olmos in Stand and Deliver, Menendez/Musca & Olmos Production; Warner Bros.
Max Von Sydow in Pelle the Conqueror, Per Holst/Kaerne Films Production; Miramax Films. (Denmark)

1989  (62nd)

Kenneth Branagh in Henry V, Renaissance Films Production in association with BBC; Samuel Goldwyn Company. (United Kingdom)
Tom Cruise in Born on the Fourth of July, A. Kitman Ho & Ixtlan Production; Universal.
Winner markerDaniel Day Lewis in My Left Foot, Ferndale/Granada Production; Miramax Films. (Ireland)
Morgan Freeman in Driving Miss Daisy, Zanuck Company Production; Warner Bros.
Robin Williams in Dead Poets Society, Touchstone Pictures Production in association with Silver Screen Partners IV; Buena Vista.

1990  (63rd)

Kevin Costner in Dances with Wolves, Tig Production; Orion.
Robert De Niro in Awakenings, Columbia Pictures Production; Columbia.
Gerard Depardieu in Cyrano de Bergerac, Hachette Premiere/Camera One Production; Orion Classics. (France)
Richard Harris in The Field, Granada Production; Avenue Pictures. (Ireland)
Winner markerJeremy Irons in Reversal of Fortune, Reversal Films Production; Warner Bros.

1991  (64th)

Warren Beatty in Bugsy, TriStar Pictures Production; TriStar.
Robert De Niro in Cape Fear, Amblin Entertainment Production in association with Cappa Films and Tribeca Productions; Universal.
Winner markerAnthony Hopkins in The Silence of the Lambs, Strong Heart/Demme Production; Orion.
Nick Nolte in The Prince of Tides, Barwood/Longfellow Production; Columbia.
Robin Williams in The Fisher King, TriStar Pictures Production; TriStar.

1992  (65th)

Robert Downey, Jr. in Chaplin, Carolco Production; TriStar.
Clint Eastwood in Unforgiven, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Winner markerAl Pacino in Scent of a Woman, Universal Release/City Light Films Production; Universal.
Stephen Rea in The Crying Game, Palace Pictures Production; Miramax Films. (United Kingdom)
Denzel Washington in Malcolm X, By Any Means Necessary Cinema Production; Warner Bros.

1993  (66th)

Daniel Day-Lewis in In the Name of the Father, Hell’s Kitchen/Gabriel Byrne Production; Universal. (Ireland)
Laurence Fishburne in What’s Love Got to Do with It, Touchstone Pictures Production; Buena Vista.
Winner markerTom Hanks in Philadelphia, TriStar Pictures Production; TriStar.
Anthony Hopkins in The Remains of the Day, Mike Nichols/John Calley/Merchant Ivory Production; Columbia. (United Kingdom)
Liam Neeson in Schindler’s List, Universal Pictures/Amblin Entertainment Production; Universal.

1994  (67th)

Morgan Freeman in The Shawshank Redemption, Castle Rock Entertainment Production; Columbia.
Winner markerTom Hanks in Forrest Gump, Steve Tisch/Wendy Finerman Production; Paramount.
Nigel Hawthorne in The Madness of King George, Close Call Films Production; Samuel Goldwyn Company in association with Channel Four. (United Kingdom)
Paul Newman in Nobody’s Fool, Scott Rudin/Cinehaus Production; Paramount in association with Capella International.
John Travolta in Pulp Fiction, A Band Apart/Jersey Films Production; Miramax Films.

1995  (68th)

Winner markerNicolas Cage in Leaving Las Vegas, Initial Productions; MGM/UA.
Richard Dreyfuss in Mr. Holland’s Opus, Hollywood Pictures/Interscope Communications Production; Buena Vista.
Anthony Hopkins in Nixon, Hollywood Pictures/Cinergi Pictures Entertainment Production; Buena Vista.
Sean Penn in Dead Man Walking, Working Title/Havoc Production; Gramercy Pictures.
Massimo Troisi in The Postman (Il Postino), Cecchi Gori Group Tiger Cinematografica Production/Pentafilm/Esterno Mediterraneo/Blue Dahlia Production; Miramax Films. (Italy)

1996  (69th)

Tom Cruise in Jerry Maguire, TriStar Pictures Production; TriStar.
Ralph Fiennes in The English Patient, Tiger Moth Production; Miramax Films.
Woody Harrelson in The People vs. Larry Flynt, Ixtlan Production; Columbia.
Winner markerGeoffrey Rush in Shine, Momentum Films Production; Fine Line Features. (Australia)
Billy Bob Thornton in Sling Blade, Shooting Gallery Production; Miramax Films.

1997  (70th)

Matt Damon in Good Will Hunting, Be Gentlemen Production; Miramax Films.
Robert Duvall in The Apostle, Butcher’s Run Production; October Films.
Peter Fonda in Ulee’s Gold, Nunez-Gowan/Clinica Estetico Production; Orion.
Dustin Hoffman in Wag the Dog, New Line Cinema Production; New Line.
Winner markerJack Nicholson in As Good as It Gets, Gracie Films Production; TriStar.

1998  (71st)

Winner markerRoberto Benigni in Life Is Beautiful, Melampo Cinematografica Production; Miramax Films. (Italy)
Tom Hanks in Saving Private Ryan, Amblin Entertainment Production in association with Mutual Film Company; DreamWorks Pictures and Paramount Pictures.
Ian McKellen in Gods and Monsters, Regent Pictures; Lions Gate Films.
Nick Nolte in Affliction, Tormenta Production; Lions Gate Films.
Edward Norton in American History X, Turman-Morrissey Company Production; New Line.

1999  (72nd)

Russell Crowe in The Insider, Touchstone Pictures Production; Buena Vista.
Richard Farnsworth in The Straight Story, Walt Disney Pictures Production; Buena Vista. (France/U.S.A.)
Sean Penn in Sweet and Lowdown, Jean Doumanian Production; Sony Pictures Classics.
Winner markerKevin Spacey in American Beauty, Jinks/Cohen Company Production; DreamWorks.
Denzel Washington in The Hurricane, Beacon Pictures Production; Universal and Beacon.

2000  (73rd)

Javier Bardem in Before Night Falls, Grandview Pictures Production; Fine Line Features.
Winner markerRussell Crowe in Gladiator, Douglas Wick in association with Scott Free Production; DreamWorks and Universal.
Tom Hanks in Cast Away, ImageMovers/Playtone Production; 20th Century Fox and DreamWorks.
Ed Harris in Pollock, Brant/Allen Films/Zeke Films/Fred Berner Films Production; Sony Pictures Classics.
Geoffrey Rush in Quills, Industry Entertainment/Walrus & Associates, Ltd. Production; Fox Searchlight.

2001  (74th)

Russell Crowe in A Beautiful Mind, Universal Pictures and Imagine Entertainment Production; Universal and DreamWorks.
Sean Penn in I Am Sam, New Line Cinema/Bedford Falls Company/Red Fish, Blue Fish Films Production; New Line.
Will Smith in Ali, Columbia Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Winner markerDenzel Washington in Training Day, Training Day Production; Warner Bros.
Tom Wilkinson in In the Bedroom, Good Machine/GreeneStreet Production; Miramax Films.

2002  (75th)

Winner markerAdrien Brody in The Pianist, R. P. Productions, Heritage Films, Studio Babelsberg, Runtime LTD. Production; Focus Features. (France/Poland/Germany/United Kingdom)
Nicolas Cage in Adaptation, Columbia Pictures/Intermedia Films Production; Sony Pictures Releasing.
Michael Caine in The Quiet American, Mirage Enterprises/Saga Pictures/IMF Production; Miramax and Intermedia. (Australia/U.S.A.)
Daniel Day-Lewis in Gangs of New York, Alberto Grimaldi Production; Miramax.
Jack Nicholson in About Schmidt, Michael Besman/Harry Gittes Production; New Line.

2003  (76th)

Johnny Depp in Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, Walt Disney Pictures Production; Buena Vista.
Ben Kingsley in House of Sand and Fog, Michael London Production; DreamWorks in association with Cobalt Media Group.
Jude Law in Cold Mountain, Mirage Enterprises/Bona Fide Production; Miramax.
Bill Murray in Lost in Translation, American Zoetrope/Elemental Films Production; Focus Features. (U.S.A./Japan)
Winner markerSean Penn in Mystic River, Warner Bros. Pictures Production; Warner Bros.

2004  (77th)

Don Cheadle in Hotel Rwanda, Miracle Pictures/Seamus Production; United Artists in association with Lions Gate Entertainment through MGM Distribution Co. (Canada/United Kingdom/Italy/South Africa)
Johnny Depp in Finding Neverland, FilmColony Production; Miramax. (United Kingdom/U.S.A.)
Leonardo DiCaprio in The Aviator, Forward Pass/Appian Way/IMF Production; Miramax, Initial Entertainment Group and Warner Bros. (U.S.A./Japan/Germany)
Clint Eastwood in Million Dollar Baby, Warner Bros. Pictures Production; Warner Bros.
Winner markerJamie Foxx in Ray, Universal Pictures/Bristol Bay Production; Universal.

2005  (78th)

Winner markerPhilip Seymour Hoffman in Capote, A-Line Pictures/Cooper’s Town/Infinity Media Production; UA/Sony Pictures Classics.
Terrence Howard in Hustle & Flow, Crunk Pictures/Homegrown Pictures Production; Paramount Classics, MTV Films and New Deal Entertainment.
Heath Ledger in Brokeback Mountain, River Road Entertainment Production; Focus Features.
Joaquin Phoenix in Walk the Line, Fox 2000 Pictures Production; 20th Century Fox.
David Strathairn in Good Night, and Good Luck, Good Night Good Luck LLC Production; Warner Independent Pictures. (Japan/France/United Kingdom/U.S.A.)

2006  (79th)

Leonardo DiCaprio in Blood Diamond, Liberty Pictures, Inc. Production; Warner Bros.
Ryan Gosling in Half Nelson, Hunting Lane Films Production; THINKFilm.
Peter O’Toole in Venus, Free Range Film Production; Miramax, FilmFour and UK Film Council. (United Kingdom)
Will Smith in The Pursuit of Happyness, Columbia Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Winner markerForest Whitaker in The Last King of Scotland, Cowboy Films/Slate Films Production; Fox Searchlight. (United Kingdom/Germany)

2007  (80th)

George Clooney in Michael Clayton, Clayton Productions, LLC Production; Warner Bros.
Winner markerDaniel Day-Lewis in There Will Be Blood, JoAnne Sellar/Ghoulardi Film Company Production; Paramount Vantage and Miramax.
Johnny Depp in Sweeney Todd the Demon Barber of Fleet Street, Parkes/MacDonald and Zanuck Company Production; DreamWorks and Warner Bros., distributed by DreamWorks/Paramount.
Tommy Lee Jones in In the Valley of Elah, Nala Films Production; Warner Independent Pictures.
Viggo Mortensen in Eastern Promises, Kudos Pictures/Serendipity Point Films Production; Focus Features. (United Kingdom/Canada)

2008  (81st)

Richard Jenkins in The Visitor, Groundswell, Participant, Next Wednesday Production; Overture Films.
Frank Langella in Frost/Nixon, Universal Pictures, Imagine Entertainment and Working Title Production; Universal.
Winner markerSean Penn in Milk, Groundswell and Jinks/Cohen Company Production; Focus Features.
Brad Pitt in The Curious Case of Benjamin Button, Kennedy/Marshall Production; Paramount and Warner Bros.
Mickey Rourke in The Wrestler, Protozoa Pictures/Wild Bunch Production; Fox Searchlight.

2009  (82nd)

Winner markerJeff Bridges in Crazy Heart, Informant Media/Butcher’s Run Films Production; Fox Searchlight.
George Clooney in Up in the Air, Montecito Picture Company Production; Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios.
Colin Firth in A Single Man, Fade to Black and Depth of Field Production; The Weinstein Company.
Morgan Freeman in Invictus, Liberty Pictures Production; Warner Bros.
Jeremy Renner in The Hurt Locker, Voltage Pictures Production; Summit Entertainment.

2010  (83rd)

Javier Bardem in Biutiful, Menage Atroz, Mod Producciones and Ikiru Films Production; Roadside Attractions. (Mexico/Spain)
Jeff Bridges in True Grit, Paramount Pictures Production; Paramount.
Jesse Eisenberg in The Social Network, Columbia Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Winner markerColin Firth in The King’s Speech, See-Saw Films and Bedlam Production; The Weinstein Company. (United Kingdom)
James Franco in 127 Hours, Hours Production; Fox Searchlight. (United Kingdom/U.S.A.)

2011  (84th)

Demián Bichir in A Better Life, Summit Entertainment Production; Summit Entertainment.
George Clooney in The Descendants, Ad Hominem Enterprises Production; Fox Searchlight.
Winner markerJean Dujardin in The Artist, Le Petite Reine/Studio 37/La Classe Américaine/JD Prod/France 3 Cinéma/Jouror Productions/uFilm Production; The Weinstein Company. (France)
Gary Oldman in Tinker Tailor Soldier Spy, Working Title Films Production; Focus Features. (United Kingdom/France/Germany)
Brad Pitt in Moneyball, Columbia Pictures Production; Sony Pictures Releasing.

2012  (85th)

Bradley Cooper in Silver Linings Playbook, Weinstein Company Production; The Weinstein Company.
Winner markerDaniel Day-Lewis in Lincoln, DreamWorks Pictures/20th Century Fox Production; Walt Disney/20th Century Fox.
Hugh Jackman in Les Misérables, Universal Pictures and Working Title Production; Universal.
Joaquin Phoenix in The Master, Ghoulardi Film Company/Annapurna Pictures Production; The Weinstein Company.
Denzel Washington in Flight, Paramount Pictures Production; Paramount.

2013  (86th)

Christian Bale in American Hustle, A Columbia Pictures and Annapurna Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Bruce Dern in Nebraska, A Paramount Vantage Production; Paramount.
Leonardo DiCaprio in The Wolf of Wall Street, A Red Granite Production, Paramount.
Chiwetel Ejiofor in 12 Years a Slave, A River Road, Plan B, New Regency Production; Fox Searchlight.
Winner markerMatthew McConaughey in Dallas Buyers Club, A Voltage Pictures, R2 Films, Evolution Independent Production; Focus Features.

2014  (87th)

Steve Carell in Foxcatcher, an Annapurna Pictures Production; Sony Pictures Classics.
Bradley Cooper in American Sniper, a Warner Bros. Pictures Production; Warner Bros.
Benedict Cumberbatch in The Imitation Game, a Black Bear Pictures/Bristol Automotive Production; Weinstein Company.
Michael Keaton in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), a New Regency/M Productions/LeGrisbi Production; Fox Searchlight.
Winner markerEddie Redmayne in The Theory of Everything, a Working Title Films Production; Focus Features.

2015  (88th)

Bryan Cranston in Trumbo, a ShivHans Pictures/Groundswell Production; Bleecker Street.
Matt Damon in The Martian, a 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Winner markerLeonardo DiCaprio in The Revenant, a Regency Enterprises Production; 20th Century Fox.
Michael Fassbender in Steve Jobs, a Legendary Pictures/Scott Rudin Productions/The Mark Gordon Company/Entertainment 360/Decibel Films/Cloud Eight Films Production; Universal.
Eddie Redmayne in The Danish Girl, a Working Title Films Production; Focus Features.

2016  (89th)

Winner markerCasey Affleck in Manchester by the Sea, A K Period Media/B Story/CMP/Pearl Street Films production; Roadside Attractions/Amazon Studios.
Andrew Garfield in Hacksaw Ridge, A Pandemonium Films/Permut Productions/Vendian Entertainment/Kylin Pictures production; Summit Entertainment.
Ryan Gosling in La La Land, A Black Label Media/TIK Films Limited/Impostor Pictures/Gilbert Films/Marc Platt Productions production; Summit Entertainment.
Viggo Mortensen in Captain Fantastic, An Electric City Entertainment/ShivHans Pictures production; Bleecker Street.
Denzel Washington in Fences, A Bron Creative/Macro Media/Scott Rudin Productions Production; Paramount.