Oscar statuette ©AMPAS


Nominations & Winners by Category:
Best Actress

Listed below are the Academy Award nominations and winners in the category of Best Actress. TheWinner marker symbol appears next to the winner for each year. Click on the name of a film or person in the list to display more information about that film or person. Or, click on a category in the column on the right to display the nominees and winners in that category.

1927-28  (1st)

Louise Dresser in A Ship Comes In, DeMille Pictures; Pathe.
Winner markerJanet Gaynor in 7th Heaven, Fox, in Street Angel, Fox, and in Sunrise, Fox.
Gloria Swanson in Sadie Thompson, Gloria Swanson Productions; United Artists.

1928-29  (2nd)

Ruth Chatterton in Madame X, Metro-Goldwyn-Mayer.
Betty Compson in The Barker, First National.
Jeanne Eagels in The Letter, Paramount Famous Lasky.
Corinne Griffith in The Divine Lady, First National.
Bessie Love in The Broadway Melody, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerMary Pickford in Coquette, Pickford; United Artists.

1929-30  (3rd)

Nancy Carroll in The Devil’s Holiday, Paramount Publix.
Ruth Chatterton in Sarah and Son, Paramount Famous Lasky.
Greta Garbo in Anna Christie, Metro-Goldwyn-Mayer, and in Romance, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerNorma Shearer in The Divorcee, Metro-Goldwyn-Mayer, and in Their Own Desire, Metro-Goldwyn-Mayer.
Gloria Swanson in The Trespasser, Joseph P. Kennedy Productions; United Artists.
NOTE: Although the final awards ballot listed both The Divorcee and Their Own Desire in Shearer’s nomination, the award was announced for only the The Divorcee performance. It has never been established as to why this was, but it possibly could have been because the original report from the Acting Branch Board of Judges only listed the The Divorcee performance in the results of the nominations voting, or it could have been because on some of the final ballots, the voters had indicated the The Divorcee performance over the other.

1930-31  (4th)

Marlene Dietrich in Morocco, Paramount Publix.
Winner markerMarie Dressler in Min and Bill, Metro-Goldwyn-Mayer.
Irene Dunne in Cimarron, RKO Radio.
Ann Harding in Holiday, Pathe.
Norma Shearer in A Free Soul, Metro-Goldwyn-Mayer.

1931-32  (5th)

Marie Dressler in Emma, Metro-Goldwyn-Mayer.
Lynn Fontanne in The Guardsman, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerHelen Hayes in The Sin of Madelon Claudet, Metro-Goldwyn-Mayer.

1932-33  (6th)

Winner markerKatharine Hepburn in Morning Glory, RKO Radio.
May Robson in Lady for a Day, Columbia. [came in 2nd]
Diana Wynyard in Cavalcade, Fox. [came in 3rd]

1934  (7th)

Winner markerClaudette Colbert in It Happened One Night, Columbia.
Grace Moore in One Night of Love, Columbia.
Norma Shearer in The Barretts of Wimpole Street, Metro-Goldwyn-Mayer. [came in 2nd]
Bette Davis in Of Human Bondage, RKO Radio. [Write-in candidate; NOT an official nomination. Came in 3rd.]

1935  (8th)

Elisabeth Bergner in Escape Me Never, British & Dominions; United Artists. (United Kingdom) [came in 3rd]
Claudette Colbert in Private Worlds, Walter Wanger; Paramount.
Winner markerBette Davis in Dangerous, Warner Bros.
Katharine Hepburn in Alice Adams, RKO Radio. [came in 2nd]
Miriam Hopkins in Becky Sharp, Pioneer Pictures; RKO Radio.
Merle Oberon in The Dark Angel, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.

1936  (9th)

Irene Dunne in Theodora Goes Wild, Columbia.
Gladys George in Valiant Is the Word for Carrie, Paramount.
Carole Lombard in My Man Godfrey, Universal.
Winner markerLuise Rainer in The Great Ziegfeld, Metro-Goldwyn-Mayer.
Norma Shearer in Romeo and Juliet, Metro-Goldwyn-Mayer.

1937  (10th)

Irene Dunne in The Awful Truth, Columbia.
Greta Garbo in Camille, Metro-Goldwyn-Mayer.
Janet Gaynor in A Star Is Born, Selznick International Pictures; United Artists.
Winner markerLuise Rainer in The Good Earth, Metro-Goldwyn-Mayer.
Barbara Stanwyck in Stella Dallas, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.

1938  (11th)

Fay Bainter in White Banners, Warner Bros.-Cosmopolitan.
Winner markerBette Davis in Jezebel, Warner Bros.
Wendy Hiller in Pygmalion, Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Norma Shearer in Marie Antoinette, Metro-Goldwyn-Mayer.
Margaret Sullavan in Three Comrades, Metro-Goldwyn-Mayer.

1939  (12th)

Bette Davis in Dark Victory, Warner Bros.-First National.
Irene Dunne in Love Affair, RKO Radio.
Greta Garbo in Ninotchka, Metro-Goldwyn-Mayer.
Greer Garson in Goodbye, Mr. Chips, Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Winner markerVivien Leigh in Gone with the Wind, Selznick International Pictures; Metro-Goldwyn-Mayer.

1940  (13th)

Bette Davis in The Letter, Warner Bros.
Joan Fontaine in Rebecca, Selznick International Pictures; United Artists.
Katharine Hepburn in The Philadelphia Story, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerGinger Rogers in Kitty Foyle, RKO Radio.
Martha Scott in Our Town, Sol Lesser; United Artists.

1941  (14th)

Bette Davis in The Little Foxes, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.
Olivia de Havilland in Hold Back the Dawn, Paramount.
Winner markerJoan Fontaine in Suspicion, RKO Radio.
Greer Garson in Blossoms in the Dust, Metro-Goldwyn-Mayer.
Barbara Stanwyck in Ball of Fire, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.

1942  (15th)

Bette Davis in Now, Voyager, Warner Bros.
Winner markerGreer Garson in Mrs. Miniver, Metro-Goldwyn-Mayer.
Katharine Hepburn in Woman of the Year, Metro-Goldwyn-Mayer.
Rosalind Russell in My Sister Eileen, Columbia.
Teresa Wright in The Pride of the Yankees, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.

1943  (16th)

Jean Arthur in The More the Merrier, Columbia.
Ingrid Bergman in For Whom the Bell Tolls, Paramount.
Joan Fontaine in The Constant Nymph, Warner Bros.
Greer Garson in Madame Curie, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerJennifer Jones in The Song of Bernadette, 20th Century-Fox.

1944  (17th)

Winner markerIngrid Bergman in Gaslight, Metro-Goldwyn-Mayer.
Claudette Colbert in Since You Went Away, Selznick International Pictures; United Artists.
Bette Davis in Mr. Skeffington, Warner Bros.
Greer Garson in Mrs. Parkington, Metro-Goldwyn-Mayer.
Barbara Stanwyck in Double Indemnity, Paramount.

1945  (18th)

Ingrid Bergman in The Bells of St. Mary’s, Rainbow Productions; RKO Radio.
Winner markerJoan Crawford in Mildred Pierce, Warner Bros.
Greer Garson in The Valley of Decision, Metro-Goldwyn-Mayer.
Jennifer Jones in Love Letters, Hal Wallis Productions; Paramount.
Gene Tierney in Leave Her to Heaven, 20th Century-Fox.

1946  (19th)

Winner markerOlivia de Havilland in To Each His Own, Paramount.
Celia Johnson in Brief Encounter, J. Arthur Rank-Cineguild-Prestige; Universal-International. (United Kingdom)
Jennifer Jones in Duel in the Sun, Vanguard Films; Selznick Releasing Organization (SRO).
Rosalind Russell in Sister Kenny, RKO Radio.
Jane Wyman in The Yearling, Metro-Goldwyn-Mayer.

1947  (20th)

Joan Crawford in Possessed, Warner Bros.
Susan Hayward in Smash Up—The Story of a Woman, Walter Wanger; Universal-International.
Dorothy McGuire in Gentleman’s Agreement, 20th Century-Fox.
Rosalind Russell in Mourning Becomes Electra, RKO Radio.
Winner markerLoretta Young in The Farmer’s Daughter, RKO Radio.

1948  (21st)

Ingrid Bergman in Joan of Arc, Sierra Pictures; RKO Radio.
Olivia de Havilland in The Snake Pit, 20th Century-Fox.
Irene Dunne in I Remember Mama, RKO Radio.
Barbara Stanwyck in Sorry, Wrong Number, Hal Wallis Productions; Paramount.
Winner markerJane Wyman in Johnny Belinda, Warner Bros.

1949  (22nd)

Jeanne Crain in Pinky, 20th Century-Fox.
Winner markerOlivia de Havilland in The Heiress, Paramount.
Susan Hayward in My Foolish Heart, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.
Deborah Kerr in Edward, My Son, Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Loretta Young in Come to the Stable, 20th Century-Fox.

1950  (23rd)

Anne Baxter in All About Eve, 20th Century-Fox.
Bette Davis in All About Eve, 20th Century-Fox.
Winner markerJudy Holliday in Born Yesterday, Columbia.
Eleanor Parker in Caged, Warner Bros.
Gloria Swanson in Sunset Blvd., Paramount.

1951  (24th)

Katharine Hepburn in The African Queen, Horizon Enterprises, Inc.; United Artists.
Winner markerVivien Leigh in A Streetcar Named Desire, Charles K. Feldman Group Productions; Warner Bros.
Eleanor Parker in Detective Story, Paramount.
Shelley Winters in A Place in the Sun, Paramount.
Jane Wyman in The Blue Veil, Wald-Krasna Productions, Inc.; RKO Radio.

1952  (25th)

Winner markerShirley Booth in Come Back, Little Sheba, Hal Wallis Productions; Paramount.
Joan Crawford in Sudden Fear, Joseph Kaufman Productions, Inc.; RKO Radio.
Bette Davis in The Star, Bert E. Friedlob Productions; 20th Century-Fox.
Julie Harris in The Member of the Wedding, Stanley Kramer Productions; Columbia.
Susan Hayward in With a Song in My Heart, 20th Century-Fox.

1953  (26th)

Leslie Caron in Lili, Metro-Goldwyn-Mayer.
Ava Gardner in Mogambo, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerAudrey Hepburn in Roman Holiday, Paramount.
Deborah Kerr in From Here to Eternity, Columbia.
Maggie McNamara in The Moon Is Blue, Preminger-Herbert Production; United Artists.

1954  (27th)

Dorothy Dandridge in Carmen Jones, Otto Preminger Productions; 20th Century-Fox.
Judy Garland in A Star Is Born, Transcona Enterprises Production; Warner Bros.
Audrey Hepburn in Sabrina, Paramount.
Winner markerGrace Kelly in The Country Girl, Perlberg-Seaton Production; Paramount.
Jane Wyman in Magnificent Obsession, Universal-International.

1955  (28th)

Susan Hayward in I’ll Cry Tomorrow, Metro-Goldwyn-Mayer.
Katharine Hepburn in Summertime, Ilya Lopert-David Lean; United Artists. (United Kingdom/U.S.)
Jennifer Jones in Love Is a Many-Splendored Thing, 20th Century-Fox.
Winner markerAnna Magnani in The Rose Tattoo, Hal Wallis Productions; Paramount.
Eleanor Parker in Interrupted Melody, Metro-Goldwyn-Mayer.

1956  (29th)

Carroll Baker in Baby Doll, Newtown Production; Warner Bros.
Winner markerIngrid Bergman in Anastasia, 20th Century-Fox.
Katharine Hepburn in The Rainmaker, Hal Wallis Productions; Paramount.
Nancy Kelly in The Bad Seed, Warner Bros.
Deborah Kerr in The King and I, 20th Century-Fox.

1957  (30th)

Deborah Kerr in Heaven Knows, Mr. Allison, 20th Century-Fox.
Anna Magnani in Wild Is the Wind, Hal Wallis Productions; Paramount.
Elizabeth Taylor in Raintree County, Metro-Goldwyn-Mayer.
Lana Turner in Peyton Place, Jerry Wald Productions, Inc.; 20th Century-Fox.
Winner markerJoanne Woodward in The Three Faces of Eve, 20th Century-Fox.

1958  (31st)

Winner markerSusan Hayward in I Want to Live!, Figaro, Inc.; United Artists.
Deborah Kerr in Separate Tables, Clifton Productions, Inc.; United Artists.
Shirley MacLaine in Some Came Running, Sol C. Siegel Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Rosalind Russell in Auntie Mame, Warner Bros.
Elizabeth Taylor in Cat on a Hot Tin Roof, Avon Productions, Inc.; Metro-Goldwyn-Mayer.

1959  (32nd)

Doris Day in Pillow Talk, Arwin Productions; Universal-International.
Audrey Hepburn in The Nun’s Story, Warner Bros.
Katharine Hepburn in Suddenly, Last Summer, Horizon Production; Columbia.
Winner markerSimone Signoret in Room at the Top, Romulus Films, Ltd. Production; Continental Distributing, Inc. (United Kingdom)
Elizabeth Taylor in Suddenly, Last Summer, Horizon Production; Columbia.

1960  (33rd)

Greer Garson in Sunrise at Campobello, Schary Productions, Inc.; Warner Bros.
Deborah Kerr in The Sundowners, Warner Bros.
Shirley MacLaine in The Apartment, The Mirisch Company, Inc.; United Artists.
Melina Mercouri in Never on Sunday, Melinafilm Production; Lopert Pictures Corporation. (Greece)
Winner markerElizabeth Taylor in Butterfield 8, Afton-Linebrook Production; Metro-Goldwyn-Mayer.

1961  (34th)

Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany’s, Jurow-Shepherd Production; Paramount.
Piper Laurie in The Hustler, Robert Rossen Productions; 20th Century-Fox.
Winner markerSophia Loren in Two Women, Champion-Les Films Marceau-Cocinor and Societe Generale De Cinematographie Production; Embassy Pictures Corporation. (Italy/France)
Geraldine Page in Summer and Smoke, Hal Wallis Productions; Paramount.
Natalie Wood in Splendor in the Grass, NBI Production; Warner Bros.

1962  (35th)

Winner markerAnne Bancroft in The Miracle Worker, Playfilms Production; United Artists.
Bette Davis in What Ever Happened to Baby Jane?, Seven Arts-Associates & Aldrich Company Production; Warner Bros.
Katharine Hepburn in Long Day’s Journey into Night, Ely Landau Productions; Embassy Pictures Corporation.
Geraldine Page in Sweet Bird of Youth, Roxbury Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Lee Remick in Days of Wine and Roses, Martin Manulis-Jalem Production; Warner Bros.

1963  (36th)

Leslie Caron in The L-Shaped Room, Romulus Productions, Ltd.; Columbia. (United Kingdom)
Shirley MacLaine in Irma La Douce, Mirisch-Phalanx Production; United Artists.
Winner markerPatricia Neal in Hud, Salem-Dover Production; Paramount.
Rachel Roberts in This Sporting Life, Julian Wintle-Leslie Parkyn Production; Walter Reade-Sterling-Continental Distributing. (United Kingdom)
Natalie Wood in Love with the Proper Stranger, Boardwalk-Rona Production; Paramount.

1964  (37th)

Winner markerJulie Andrews in Mary Poppins, Walt Disney Productions; Buena Vista.
Anne Bancroft in The Pumpkin Eater, Romulus Films, Ltd. Production; Royal Films International. (United Kingdom)
Sophia Loren in Marriage Italian Style, C. C. Champion-Les Films Concordia Production; Embassy Pictures Corporation. (France/Italy)
Debbie Reynolds in The Unsinkable Molly Brown, Marten Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Kim Stanley in Seance on a Wet Afternoon, Richard Attenborough-Bryan Forbes Productions; Artixo Productions, Ltd. (United Kingdom)

1965  (38th)

Julie Andrews in The Sound of Music, Argyle Enterprises Production; 20th Century-Fox.
Winner markerJulie Christie in Darling, Anglo-Amalgamated, Ltd. Production; Embassy Pictures Corporation. (United Kingdom)
Samantha Eggar in The Collector, The Collector Company; Columbia. (U.S./United Kingdom)
Elizabeth Hartman in A Patch of Blue, Pandro S. Berman-Guy Green Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Simone Signoret in Ship of Fools, Columbia.

1966  (39th)

Anouk Aimee in A Man and a Woman, Les Films 13 Production; Allied Artists. (France)
Ida Kaminska in The Shop on Main Street, Ceskoslovensky Film Company Production; Prominent Films. (Czechoslovakia)
Lynn Redgrave in Georgy Girl, Everglades Productions, Ltd.; Columbia. (United Kingdom)
Vanessa Redgrave in Morgan!, Quintra Films, Ltd. Production; Cinema V Distributing. (United Kingdom)
Winner markerElizabeth Taylor in Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Chenault Productions; Warner Bros.

1967  (40th)

Anne Bancroft in The Graduate, Mike Nichols-Lawrence Turman Production; Embassy Pictures Corporation.
Faye Dunaway in Bonnie and Clyde, Tatira-Hiller Production; Warner Bros.-Seven Arts.
Dame Edith Evans in The Whisperers, Seven Pines Productions, Ltd.; United Artists. (United Kingdom)
Audrey Hepburn in Wait Until Dark, Warner Bros.-Seven Arts.
Winner markerKatharine Hepburn in Guess Who’s Coming to Dinner, Columbia.

1968  (41st)

Winner markerKatharine Hepburn in The Lion in Winter, Haworth Productions, Ltd.; Avco Embassy. (United Kingdom)
Patricia Neal in The Subject Was Roses, Metro-Goldwyn-Mayer.
Vanessa Redgrave in Isadora, Robert and Raymond Hakim-Universal, Ltd. Production; Universal. (United Kingdom)
Winner markerBarbra Streisand in Funny Girl, Rastar Productions; Columbia.
Joanne Woodward in Rachel, Rachel, Kayos Production; Warner Bros.-Seven Arts.

1969  (42nd)

Genevieve Bujold in Anne of the Thousand Days, Hal B. Wallis-Universal Pictures, Ltd. Production; Universal. (United Kingdom)
Jane Fonda in They Shoot Horses, Don’t They?, Chartoff-Winkler-Pollack Production; ABC Pictures Presentation; Cinerama.
Liza Minnelli in The Sterile Cuckoo, Boardwalk Productions; Paramount.
Jean Simmons in The Happy Ending, Pax Films Production; United Artists.
Winner markerMaggie Smith in The Prime of Miss Jean Brodie, 20th Century-Fox Productions, Ltd.; 20th Century-Fox. (United Kingdom)

1970  (43rd)

Jane Alexander in The Great White Hope, Lawrence Turman Films Production; 20th Century-Fox.
Winner markerGlenda Jackson in Women in Love, Larry Kramer-Martin Rosen Production; United Artists. (United Kingdom)
Ali MacGraw in Love Story, The Love Story Company Production; Paramount.
Sarah Miles in Ryan’s Daughter, Faraway Productions, A.G.; Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Carrie Snodgress in Diary of a Mad Housewife, Frank Perry Films Production; Universal.

1971  (44th)

Julie Christie in McCabe & Mrs. Miller, Robert Altman-David Foster Production; Warner Bros.
Winner markerJane Fonda in Klute, Gus Production; Warner Bros.
Glenda Jackson in Sunday Bloody Sunday, Joseph Janni Production; United Artists. (United Kingdom)
Vanessa Redgrave in Mary, Queen of Scots, Hal B. Wallis-Universal Pictures, Ltd. Production; Universal. (United Kingdom)
Janet Suzman in Nicholas and Alexandra, A Horizon Pictures Production; Columbia. (United Kingdom)

1972  (45th)

Winner markerLiza Minnelli in Cabaret, ABC Pictures Production; Allied Artists.
Diana Ross in Lady Sings the Blues, Motown-Weston-Furie Production; Paramount.
Maggie Smith in Travels with My Aunt, Robert Fryer Productions; Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Cicely Tyson in Sounder, Radnitz/Mattel Productions; 20th Century-Fox.
Liv Ullmann in The Emigrants, A.B. Svensk Filmindustri Production; Warner Bros. (Sweden)

1973  (46th)

Ellen Burstyn in The Exorcist, Hoya Productions; Warner Bros.
Winner markerGlenda Jackson in A Touch of Class, Brut Productions; Avco Embassy. (United Kingdom)
Marsha Mason in Cinderella Liberty, Sanford Production; 20th Century-Fox.
Barbra Streisand in The Way We Were, Rastar Productions; Columbia.
Joanne Woodward in Summer Wishes, Winter Dreams, Rastar Pictures Production; Columbia.

1974  (47th)

Winner markerEllen Burstyn in Alice Doesn’t Live Here Anymore, Warner Bros.
Diahann Carroll in Claudine, Third World Cinema Productions in association with Joyce Selznick and Tina Pine; 20th Century-Fox.
Faye Dunaway in Chinatown, Robert Evans Production; Paramount.
Valerie Perrine in Lenny, Marvin Worth Production; United Artists.
Gena Rowlands in A Woman Under the Influence, Faces International Films Production.

1975  (48th)

Isabelle Adjani in The Story of Adele H., Les Films du Carrosse-Les Productions Artistes Associes Production; New World Pictures. (France)
Ann-Margret in Tommy, Robert Stigwood Organisation, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)
Winner markerLouise Fletcher in One Flew over the Cuckoo’s Nest, Fantasy Films Production; United Artists.
Glenda Jackson in Hedda, Royal Shakespeare-Brut Productions-George Barrie/Robert Enders Film Production; Brut Productions. (United Kingdom)
Carol Kane in Hester Street, Midwest Film Productions.

1976  (49th)

Marie-Christine Barrault in Cousin, Cousine, Les Films Pomereu-Gaumont Production; Northal Film Distributors Ltd. (France)
Winner markerFaye Dunaway in Network, Howard Gottfried-Paddy Chayefsky Production; Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists.
Talia Shire in Rocky, Robert Chartoff-Irwin Winkler Production; United Artists.
Sissy Spacek in Carrie, Redbank Films Production; United Artists.
Liv Ullmann in Face to Face, Cinematograph A.B. Production; Paramount. (Sweden)

1977  (50th)

Anne Bancroft in The Turning Point, Hera Productions; 20th Century-Fox.
Jane Fonda in Julia, 20th Century-Fox Production; 20th Century-Fox.
Winner markerDiane Keaton in Annie Hall, Jack Rollins and Charles H. Joffe Production; United Artists.
Shirley MacLaine in The Turning Point, Hera Productions; 20th Century-Fox.
Marsha Mason in The Goodbye Girl, Ray Stark Production; Metro-Goldwyn-Mayer/Warner Bros.

1978  (51st)

Ingrid Bergman in Autumn Sonata, Personafilm GmbH Production; Sir Lew Grade-Martin Starger-ITC Entertainment Presentation; New World Pictures. (Sweden)
Ellen Burstyn in Same Time, Next Year, Walter Mirisch-Robert Mulligan Production; Mirisch Corporation/Universal Pictures Presentation; Universal.
Jill Clayburgh in An Unmarried Woman, 20th Century-Fox Production; 20th Century-Fox.
Winner markerJane Fonda in Coming Home, Jerome Hellman Enterprises Production; United Artists.
Geraldine Page in Interiors, Jack Rollins and Charles H. Joffe Production; United Artists.

1979  (52nd)

Jill Clayburgh in Starting Over, Alan J. Pakula/James L. Brooks Production; Paramount.
Winner markerSally Field in Norma Rae, 20th Century-Fox Production; 20th Century-Fox.
Jane Fonda in The China Syndrome, Michael Douglas/IPC Films Production; Columbia.
Marsha Mason in Chapter Two, Ray Stark Production; Columbia.
Bette Midler in The Rose, 20th Century-Fox Production; 20th Century-Fox.

1980  (53rd)

Ellen Burstyn in Resurrection, Universal Pictures Production; Universal.
Goldie Hawn in Private Benjamin, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Mary Tyler Moore in Ordinary People, Wildwood Enterprises Inc. Production; Paramount.
Gena Rowlands in Gloria, Columbia Pictures Production; Columbia.
Winner markerSissy Spacek in Coal Miner’s Daughter, Bernard Schwartz-Universal Pictures Production; Universal.

1981  (54th)

Winner markerKatharine Hepburn in On Golden Pond, ITC Films/IPC Films Production; Universal.
Diane Keaton in Reds, J.R.S. Production; Paramount.
Marsha Mason in Only When I Laugh, Columbia Pictures Production; Columbia.
Susan Sarandon in Atlantic City, International Cinema Corporation Production; Paramount. (U.S./France/Canada)
Meryl Streep in The French Lieutenant’s Woman, Parlon Production; United Artists. (United Kingdom)

1982  (55th)

Julie Andrews in Victor/Victoria, Metro-Goldwyn-Mayer Production; MGM/UA.
Jessica Lange in Frances, Brooksfilm/EMI Production; Universal/A.F.D.
Sissy Spacek in Missing, Universal Pictures/Polygram Pictures Presentation of an Edward Lewis Production; Universal.
Winner markerMeryl Streep in Sophie’s Choice, ITC Entertainment Presentation of a Pakula-Barish Production; Universal/A.F.D.
Debra Winger in An Officer and a Gentleman, Lorimar Production in association with Martin Elfand; Paramount.

1983  (56th)

Jane Alexander in Testament, Entertainment Events Production in association with American Playhouse; Paramount.
Winner markerShirley MacLaine in Terms of Endearment, James L. Brooks Production; Paramount.
Meryl Streep in Silkwood, ABC Motion Pictures Production; 20th Century-Fox.
Julie Walters in Educating Rita, Acorn Pictures Limited Production; Columbia. (United Kingdom)
Debra Winger in Terms of Endearment, James L. Brooks Production; Paramount.

1984  (57th)

Judy Davis in A Passage to India, G.W. Films, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)
Winner markerSally Field in Places in the Heart, Tri-Star Pictures Production; Tri-Star.
Jessica Lange in Country, Touchstone Films Production; Buena Vista.
Vanessa Redgrave in The Bostonians, Merchant Ivory Productions; Almi Pictures. (United Kingdom)
Sissy Spacek in The River, Universal Pictures Production; Universal.

1985  (58th)

Anne Bancroft in Agnes of God, Columbia Pictures Production; Columbia.
Whoopi Goldberg in The Color Purple, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Jessica Lange in Sweet Dreams, HBO Pictures Production in association with Silver Screen Partners; Tri-Star.
Winner markerGeraldine Page in The Trip to Bountiful, Bountiful Production; Island Pictures.
Meryl Streep in Out of Africa, Universal Pictures Limited Production; Universal.

1986  (59th)

Jane Fonda in The Morning After, Lorimar Motion Pictures Production; 20th Century Fox.
Winner markerMarlee Matlin in Children of a Lesser God, Burt Sugarman Production; Paramount.
Sissy Spacek in Crimes of the Heart, Crimes of the Heart Production; Dino De Laurentiis Entertainment Group.
Kathleen Turner in Peggy Sue Got Married, Rastar Productions; Tri-Star.
Sigourney Weaver in Aliens, 20th Century Fox Film Production; 20th Century Fox.

1987  (60th)

Winner markerCher in Moonstruck, Patrick Palmer & Norman Jewison Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Glenn Close in Fatal Attraction, Jaffe/Lansing Production; Paramount.
Holly Hunter in Broadcast News, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Sally Kirkland in Anna, Magnus Film Production; Vestron.
Meryl Streep in Ironweed, Taft Entertainment Pictures/Keith Barish Production; Tri-Star.

1988  (61st)

Glenn Close in Dangerous Liaisons, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Winner markerJodie Foster in The Accused, Jaffe/Lansing Production; Paramount.
Melanie Griffith in Working Girl, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Meryl Streep in A Cry in the Dark, Cannon Entertainment/Golan-Globus Production; Warner Bros.
Sigourney Weaver in Gorillas in the Mist, Warner Bros. Production; Warner Bros./Universal.

1989  (62nd)

Isabelle Adjani in Camille Claudel, Films Christian Fechner/Lilith Films/Gaumont/A2 TV France/Films A2/DD Production; Orion Classics. (France)
Pauline Collins in Shirley Valentine, Lewis Gilbert/Willy Russell Production; Paramount. (United Kingdom)
Jessica Lange in Music Box, Carolco Production; Tri-Star.
Michelle Pfeiffer in The Fabulous Baker Boys, Gladden Entertainment Presentation of a Mirage Production; 20th Century Fox.
Winner markerJessica Tandy in Driving Miss Daisy, Zanuck Company Production; Warner Bros.

1990  (63rd)

Winner markerKathy Bates in Misery, Castle Rock Entertainment Production; Columbia.
Anjelica Huston in The Grifters, Martin Scorsese Production; Miramax Films.
Julia Roberts in Pretty Woman, Touchstone Pictures Production; Buena Vista.
Meryl Streep in Postcards from the Edge, Columbia Pictures Production; Columbia.
Joanne Woodward in Mr. & Mrs. Bridge, Merchant Ivory Productions; Miramax Films.

1991  (64th)

Geena Davis in Thelma & Louise, Pathe Entertainment Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Laura Dern in Rambling Rose, Carolco Pictures Production; Seven Arts.
Winner markerJodie Foster in The Silence of the Lambs, Strong Heart/Demme Production; Orion.
Bette Midler in For the Boys, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Susan Sarandon in Thelma & Louise, Pathe Entertainment Production; Metro-Goldwyn-Mayer.

1992  (65th)

Catherine Deneuve in Indochine, Paradis Films/La Generale d’Images/BAC Films/Orly Films/Cine Cinq Production; Sony Pictures Classics. (France)
Mary McDonnell in Passion Fish, Atchafalaya Films Production; Miramax Films.
Michelle Pfeiffer in Love Field, Sanford/Pillsbury Production; Orion.
Susan Sarandon in Lorenzo’s Oil, Kennedy Miller Film Production; Universal. (Australia)
Winner markerEmma Thompson in Howards End, Merchant Ivory Productions; Sony Pictures Classics. (United Kingdom/U.S.)

1993  (66th)

Angela Bassett in What’s Love Got to Do with It, Touchstone Pictures Production; Buena Vista.
Stockard Channing in Six Degrees of Separation, Metro-Goldwyn-Mayer Production; MGM/UA.
Winner markerHolly Hunter in The Piano, Jan Chapman & CIBY 2000 Production; Miramax Films. (Australia/France)
Emma Thompson in The Remains of the Day, Mike Nichols/John Calley/Merchant Ivory Production; Columbia. (United Kingdom)
Debra Winger in Shadowlands, Shadowlands Production; Savoy Pictures. (United Kingdom)

1994  (67th)

Jodie Foster in Nell, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Winner markerJessica Lange in Blue Sky, Robert H. Solo Production; Orion.
Miranda Richardson in Tom & Viv, New Era Entertainment Production; Miramax Films.
Winona Ryder in Little Women, Di Novi Pictures Production; Columbia.
Susan Sarandon in The Client, Client Production; Warner Bros.

1995  (68th)

Winner markerSusan Sarandon in Dead Man Walking, Working Title/Havoc Production; Gramercy Pictures.
Elisabeth Shue in Leaving Las Vegas, Initial Productions; MGM/UA.
Sharon Stone in Casino, Universal Pictures Production; Universal.
Meryl Streep in The Bridges of Madison County, Amblin/Malpaso Production; Warner Bros.
Emma Thompson in Sense and Sensibility, Mirage Production; Columbia.

1996  (69th)

Brenda Blethyn in Secrets & Lies, CIBY 2000 and Thin Man Films Production; October Films. (United Kingdom)
Diane Keaton in Marvin’s Room, Marvin’s Room Production; Miramax Films.
Winner markerFrances McDormand in Fargo, Working Title Production; Gramercy Pictures.
Kristin Scott Thomas in The English Patient, Tiger Moth Production; Miramax Films.
Emily Watson in Breaking the Waves, Zentropa Entertainment Production in collaboration with Trust Film Svenska, Liberator Productions, Argus Film and Northern Lights; October Films.

1997  (70th)

Helena Bonham Carter in The Wings of the Dove, Renaissance Film Production; Miramax Films.
Julie Christie in Afterglow, Moonstone Entertainment Production; Sony Pictures Classics.
Judi Dench in Mrs. Brown, Ecosse Films Production; Miramax Films.
Winner markerHelen Hunt in As Good as It Gets, Gracie Films Production; TriStar.
Kate Winslet in Titanic, Lightstorm Entertainment Production; 20th Century Fox and Paramount.

1998  (71st)

Cate Blanchett in Elizabeth, Working Title Production; Gramercy Pictures. (United Kingdom)
Fernanda Montenegro in Central Station, Arthur Cohn Production; Sony Pictures Classics. (Brazil)
Winner markerGwyneth Paltrow in Shakespeare in Love, Miramax Films, Universal Pictures, Bedford Falls Company Production; Miramax Films. (United Kingdom/U.S.)
Meryl Streep in One True Thing, Universal Pictures Production; Universal.
Emily Watson in Hilary and Jackie, Oxford Film Company Production; October Films. (United Kingdom)

1999  (72nd)

Annette Bening in American Beauty, Jinks/Cohen Company Production; DreamWorks.
Janet McTeer in Tumbleweeds, Spanky Pictures/Filmtribe in association with River One Films Production; Fine Line Features.
Julianne Moore in The End of the Affair, Stephen Woolley Production; Columbia.
Meryl Streep in Music of the Heart, Craven/Maddalena Films Production; Miramax Films.
Winner markerHilary Swank in Boys Don’t Cry, Killer Films/Hart-Sharp Entertainment Production; Fox Searchlight.

2000  (73rd)

Joan Allen in The Contender, Battleground in association with the SE8 Group Production; DreamWorks and Cinerenta/Cinecontender.
Juliette Binoche in Chocolat, David Brown Production; Miramax Films.
Ellen Burstyn in Requiem for a Dream, Thousand Words Production; Artisan.
Laura Linney in You Can Count on Me, Shooting Gallery/Hart Sharp Entertainment Production; Paramount Classics/Shooting Gallery/Hart Sharp Entertainment in association with Cappa Productions.
Winner markerJulia Roberts in Erin Brockovich, Jersey Films Production; Universal and Columbia.

2001  (74th)

Winner markerHalle Berry in Monster’s Ball, Monster Production; Lions Gate Films.
Judi Dench in Iris, Mirage Enterprises, Robert Fox/Scott Rudin Production; Miramax Films. (United Kingdom/U.S.A.)
Nicole Kidman in Moulin Rouge, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox. (Australia/U.S.A.)
Sissy Spacek in In the Bedroom, Good Machine/GreeneStreet Production; Miramax Films.
Renée Zellweger in Bridget Jones’s Diary, Working Title Production; Miramax/Universal/StudioCanal. (France/United Kingdom)

2002  (75th)

Salma Hayek in Frida, Ventanarosa in association with Lions Gate Films Production; Miramax.
Winner markerNicole Kidman in The Hours, Scott Rudin/Robert Fox Production; Paramount & Miramax.
Diane Lane in Unfaithful, Fox 2000 Pictures and Regency Enterprises Production; 20th Century Fox.
Julianne Moore in Far from Heaven, Vulcan, Section Eight, Killer Films Production; Focus Features.
Renée Zellweger in Chicago, Producer Circle Co., Zadan/Meron Production; Miramax.

2003  (76th)

Keisha Castle-Hughes in Whale Rider, South Pacific Pictures Production; Newmarket Films. (New Zealand/Germany)
Diane Keaton in Something’s Gotta Give, Columbia Pictures and Warner Bros. Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Samantha Morton in In America, Hell’s Kitchen Production; Fox Searchlight/20th Century Fox. (Ireland/United Kingdom)
Winner markerCharlize Theron in Monster, MDP Film Productions and Zodiac Production; Newmarket Films. (U.S.A./Germany)
Naomi Watts in 21 Grams, This is That, Y Productions Production; Focus Features.

2004  (77th)

Annette Bening in Being Julia, 2024846 Ontario Inc./Serendipity Point Films/ISL Films Ltd./Being Julia Ltd. Production; Sony Pictures Classics. (Canada/U.S.A./Hungary/United Kingdom)
Catalina Sandino Moreno in Maria Full of Grace, Journeyman Pictures in association with Tucan Producciones/Cinematograficas/Altercine Production; HBO Films in association with Fine Line Features. (U.S.A./Colombia)
Imelda Staunton in Vera Drake, Simon Channing-Williams/Thin Man Films Production; Fine Line Features, Alain Sarde and UK Film Council in association with Inside Track Films. (United Kingdom/France/New Zealand)
Winner markerHilary Swank in Million Dollar Baby, Warner Bros. Pictures Production; Warner Bros.
Kate Winslet in Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Anonymous Content/This is That Production; Focus Features.

2005  (78th)

Judi Dench in Mrs. Henderson Presents, Heyman Hoskins Production; The Weinstein Company. (United Kingdom)
Felicity Huffman in Transamerica, Belladonna Production; The Weinstein Company and IFC Films.
Keira Knightley in Pride & Prejudice, Working Title/Scion Films Production; Focus Features. (France/U.S.A./United Kingdom)
Charlize Theron in North Country, Warner Bros. Pictures Production; Warner Bros.
Winner markerReese Witherspoon in Walk the Line, Fox 2000 Pictures Production; 20th Century Fox.

2006  (79th)

Penélope Cruz in Volver, El Deseo D.A., S.L.U. Production; Sony Pictures Classics. (Spain)
Judi Dench in Notes on a Scandal, Scott Rudin/Robert Fox Production; Fox Searchlight. (U.S.A./United Kingdom)
Winner markerHelen Mirren in The Queen, Granada Production; Miramax, Pathé and Granada. (United Kingdom/France/Italy)
Meryl Streep in The Devil Wears Prada, Fox 2000 Pictures Production; 20th Century Fox.
Kate Winslet in Little Children, Bona Fide/Standard Film Company Production; New Line.

2007  (80th)

Cate Blanchett in Elizabeth: The Golden Age, Working Title Production; Universal. (United Kingdom/U.S.A.)
Julie Christie in Away from Her, Film Farm and Foundry Films in association with Capri Releasing, Hanway Films and Echo Lake Production; Lionsgate. (Canada)
Winner markerMarion Cotillard in La Vie en Rose, Legende Production; Picturehouse. (France/United Kingdom/Czech Republic)
Laura Linney in The Savages, Savage and Lone Star Films Production; Fox Searchlight.
Ellen Page in Juno, Mandate Pictures/Mr. Mudd Production; Fox Searchlight.

2008  (81st)

Anne Hathaway in Rachel Getting Married, Clinica Estetico Production; Sony Pictures Classics.
Angelina Jolie in Changeling, Universal Pictures and Imagine Entertainment Production; Universal.
Melissa Leo in Frozen River, Harwood Hunt Production; Sony Pictures Classics.
Meryl Streep in Doubt, Scott Rudin Production; Miramax Films.
Winner markerKate Winslet in The Reader, Mirage Enterprises and Neunte Babelsberg Film GmbH Production; The Weinstein Company. (U.S.A./Germany)

2009  (82nd)

Winner markerSandra Bullock in The Blind Side, Alcon Entertainment Production; Warner Bros.
Helen Mirren in The Last Station, Egoli Tossell Film/Zephyr Films Production; Sony Pictures Classics. (United Kingdom/Germany/Russia)
Carey Mulligan in An Education, Finola Dwyer/Wildgaze Films Production; Sony Pictures Classics. (United Kingdom)
Gabourey Sidibe in Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire, Lee Daniels Entertainment/Smokewood Entertainment Production; Lionsgate.
Meryl Streep in Julie & Julia, Columbia Pictures Production; Sony Pictures Releasing.

2010  (83rd)

Annette Bening in The Kids Are All Right, Antidote Films, Mandalay Vision and Gilbert Films Production; Focus Features.
Nicole Kidman in Rabbit Hole, Olympus Pictures, Blossom Films and Oddlot Entertainment Production; Lionsgate.
Jennifer Lawrence in Winter’s Bone, Anonymous Content and Winter’s Bone Production; Roadside Attractions.
Winner markerNatalie Portman in Black Swan, Protozoa and Phoenix Pictures Production; Fox Searchlight.
Michelle Williams in Blue Valentine, Silverwood Films and Hunting Lane Films Production; The Weinstein Company.

2011  (84th)

Glenn Close in Albert Nobbs, Trillium Productions, Mockingbird Pictures and Parallel Films Production; Roadside Attractions. (U.S.A./Ireland/United Kingdom)
Viola Davis in The Help, DreamWorks Pictures Production; Touchstone Pictures.
Rooney Mara in The Girl with the Dragon Tattoo, Columbia Pictures and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Production; Sony Pictures Releasing. (U.S.A./Sweden)
Winner markerMeryl Streep in The Iron Lady, Weinstein Company/Yuk Films/Pathé/UK Film Council/Canal+/Cine+/Goldcrest Production; The Weinstein Company. (United Kingdom)
Michelle Williams in My Week with Marilyn, Weinstein Company Production; The Weinstein Company. (United Kingdom)

2012  (85th)

Jessica Chastain in Zero Dark Thirty, Columbia Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Winner markerJennifer Lawrence in Silver Linings Playbook, Weinstein Company Production; The Weinstein Company.
Emmanuelle Riva in Amour, Les Films du Losange/X Filme Creative Pool/Wega Film Production; Sony Pictures Classics. (Austria)
Quvenzhané Wallis in Beasts of the Southern Wild, Cinereach and Court 13 Production; Fox Searchlight.
Naomi Watts in The Impossible, Apaches Entertainment/Telecinco Cinema in association with La Trini, CANAL +, ICAA, IVAC and Generalitat Valenciana Production; Summit Entertainment and Mediaset España.

2013  (86th)

Amy Adams in American Hustle, A Columbia Pictures and Annapurna Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Winner markerCate Blanchett in Blue Jasmine, Sony Pictures Classics.
Sandra Bullock in Gravity, A Warner Bros. UK Services Limited Production; Warner Bros.
Judi Dench in Philomena, A Pathé, BBC Films, BFI, Canal+, Cine+ and Baby Cow/Magnolia Mae Production; The Weinstein Company.
Meryl Streep in August: Osage County, The Weinstein Company.

2014  (87th)

Marion Cotillard in Two Days, One Night, a Les Films du Fleuve/Archipel 35/Eyeworks/BIM Distribuzione Production; Sundance Selects.
Felicity Jones in The Theory of Everything, a Working Title Films Production; Focus Features.
Winner markerJulianne Moore in Still Alice, a Killer Films Production; Sony Pictures Classic.
Rosamund Pike in Gone Girl, a 20th Century Fox and Regency Enterprises Production; 20th Century Fox.
Reese Witherspoon in Wild, a Pacific Standard Production; Fox Searchlight.

2015  (88th)

Cate Blanchett in Carol, a Number 9 Films/Film4/Killer Films Production; The Weinstein Company.
Winner markerBrie Larson in Room, an Element Pictures Production; A24.
Jennifer Lawrence in Joy, a Fox 2000 Pictures Production; 20th Century Fox.
Charlotte Rampling in 45 Years, a The Bureau Production; Sundance Selects.
Saoirse Ronan in Brooklyn, a Wildgaze Films Production; Fox Searchlight.

2016  (89th)

Isabelle Huppert in Elle, SBS Prod./Pallas/France 2 Cinéma/Entre Chien et Loup/Canal+/France Télévisions/Orange Cinéma Séries/Casa Kafka/Proximus/Centre National de la Cinématographie/Filmförderungsanstalt; SBS Distribution.
Ruth Negga in Loving, A Big Beach/Raindog Films production; Focus Features.
Natalie Portman in Jackie, An LD Entertainment/Wild Bunch/Fabula/Why Not Productions/Bliss Media/Endemol Shine Studios/Protozoa production; Fox Searchlight.
Winner markerEmma Stone in La La Land, A Black Label Media/TIK Films Limited/Impostor Pictures/Gilbert Films/Marc Platt Productions production; Summit Entertainment.
Meryl Streep in Florence Foster Jenkins, A Pathé/BBC Films/Qwerty Films production; Paramount/20th Century Fox.