Oscar statuette ©AMPAS


Nominations & Winners by Category:
Supporting Actress

Listed below are the Academy Award nominations and winners in the category of Supporting Actress. TheWinner marker symbol appears next to the winner for each year. Click on the name of a film or person in the list to display more information about that film or person. Or, click on a category in the column on the right to display the nominees and winners in that category.

1936  (9th)

Beulah Bondi in The Gorgeous Hussy, Metro-Goldwyn-Mayer.
Alice Brady in My Man Godfrey, Universal.
Bonita Granville in These Three, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Maria Ouspenskaya in Dodsworth, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Winner markerGale Sondergaard in Anthony Adverse, Warner Bros.
NOTE: Supporting Actress was a new category in 1936.

1937  (10th)

Winner markerAlice Brady in In Old Chicago, 20th Century-Fox.
Andrea Leeds in Stage Door, RKO Radio.
Anne Shirley in Stella Dallas, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Claire Trevor in Dead End, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Dame May Whitty in Night Must Fall, Metro-Goldwyn-Mayer.

1938  (11th)

Winner markerFay Bainter in Jezebel, Warner Bros.
Beulah Bondi in Of Human Hearts, Metro-Goldwyn-Mayer.
Billie Burke in Merrily We Live, Hal Roach; Metro-Goldwyn-Mayer.
Spring Byington in You Can’t Take It with You, Columbia.
Miliza Korjus in The Great Waltz, Metro-Goldwyn-Mayer.

1939  (12th)

Olivia de Havilland in Gone with the Wind, Selznick International Pictures; Metro-Goldwyn-Mayer.
Geraldine Fitzgerald in Wuthering Heights, Samuel Goldwyn Productions; United Artists.
Winner markerHattie McDaniel in Gone with the Wind, Selznick International Pictures; Metro-Goldwyn-Mayer.
Edna May Oliver in Drums Along the Mohawk, 20th Century-Fox.
Maria Ouspenskaya in Love Affair, RKO Radio.

1940  (13th)

Judith Anderson in Rebecca, Selznick International Pictures; United Artists.
Winner markerJane Darwell in The Grapes of Wrath, 20th Century-Fox.
Ruth Hussey in The Philadelphia Story, Metro-Goldwyn-Mayer.
Barbara O’Neil in All This, and Heaven Too, Warner Bros.
Marjorie Rambeau in Primrose Path, RKO Radio.

1941  (14th)

Sara Allgood in How Green Was My Valley, 20th Century-Fox.
Winner markerMary Astor in The Great Lie, Warner Bros.
Patricia Collinge in The Little Foxes, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.
Teresa Wright in The Little Foxes, Samuel Goldwyn Productions; RKO Radio.
Margaret Wycherly in Sergeant York, Warner Bros.

1942  (15th)

Gladys Cooper in Now, Voyager, Warner Bros.
Agnes Moorehead in The Magnificent Ambersons, Mercury; RKO Radio.
Susan Peters in Random Harvest, Metro-Goldwyn-Mayer.
Dame May Whitty in Mrs. Miniver, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerTeresa Wright in Mrs. Miniver, Metro-Goldwyn-Mayer.

1943  (16th)

Gladys Cooper in The Song of Bernadette, 20th Century-Fox.
Paulette Goddard in So Proudly We Hail!, Paramount.
Winner markerKatina Paxinou in For Whom the Bell Tolls, Paramount.
Anne Revere in The Song of Bernadette, 20th Century-Fox.
Lucile Watson in Watch on the Rhine, Warner Bros.

1944  (17th)

Winner markerEthel Barrymore in None but the Lonely Heart, RKO Radio.
Jennifer Jones in Since You Went Away, Selznick International Pictures; United Artists.
Angela Lansbury in Gaslight, Metro-Goldwyn-Mayer.
Aline MacMahon in Dragon Seed, Metro-Goldwyn-Mayer.
Agnes Moorehead in Mrs. Parkington, Metro-Goldwyn-Mayer.

1945  (18th)

Eve Arden in Mildred Pierce, Warner Bros.
Ann Blyth in Mildred Pierce, Warner Bros.
Angela Lansbury in The Picture of Dorian Gray, Metro-Goldwyn-Mayer.
Joan Lorring in The Corn Is Green, Warner Bros.
Winner markerAnne Revere in National Velvet, Metro-Goldwyn-Mayer.

1946  (19th)

Ethel Barrymore in The Spiral Staircase, RKO Radio.
Winner markerAnne Baxter in The Razor’s Edge, 20th Century-Fox.
Lillian Gish in Duel in the Sun, Vanguard Films; Selznick Releasing Organization (SRO).
Flora Robson in Saratoga Trunk, Warner Bros.
Gale Sondergaard in Anna and the King of Siam, 20th Century-Fox.

1947  (20th)

Ethel Barrymore in The Paradine Case, Vanguard Films; Selznick Releasing Organization (SRO).
Gloria Grahame in Crossfire, RKO Radio.
Winner markerCeleste Holm in Gentleman’s Agreement, 20th Century-Fox.
Marjorie Main in The Egg and I, Universal-International.
Anne Revere in Gentleman’s Agreement, 20th Century-Fox.

1948  (21st)

Barbara Bel Geddes in I Remember Mama, RKO Radio.
Ellen Corby in I Remember Mama, RKO Radio.
Agnes Moorehead in Johnny Belinda, Warner Bros.
Jean Simmons in Hamlet, J. Arthur Rank-Two Cities Films; Universal-International. (United Kingdom)
Winner markerClaire Trever in Key Largo, Warner Bros.

1949  (22nd)

Ethel Barrymore in Pinky, 20th Century-Fox.
Celeste Holm in Come to the Stable, 20th Century-Fox.
Elsa Lanchester in Come to the Stable, 20th Century-Fox.
Winner markerMercedes McCambridge in All the King’s Men, Robert Rossen Productions; Columbia.
Ethel Waters in Pinky, 20th Century-Fox.

1950  (23rd)

Hope Emerson in Caged, Warner Bros.
Celeste Holm in All About Eve, 20th Century-Fox.
Winner markerJosephine Hull in Harvey, Universal-International.
Nancy Olson in Sunset Blvd., Paramount.
Thelma Ritter in All About Eve, 20th Century-Fox.

1951  (24th)

Joan Blondell in The Blue Veil, Wald-Krasna Productions, Inc.; RKO Radio.
Mildred Dunnock in Death of a Salesman, Stanley Kramer Productions; Columbia.
Lee Grant in Detective Story, Paramount.
Winner markerKim Hunter in A Streetcar Named Desire, Charles K. Feldman Group Productions; Warner Bros.
Thelma Ritter in The Mating Season, Paramount.

1952  (25th)

Winner markerGloria Grahame in The Bad and the Beautiful, Metro-Goldwyn-Mayer.
Jean Hagen in Singin’ in the Rain, Metro-Goldwyn-Mayer.
Colette Marchand in Moulin Rouge, Romulus Films, Ltd. Production; United Artists.
Terry Moore in Come Back, Little Sheba, Hal Wallis Productions; Paramount.
Thelma Ritter in With a Song in My Heart, 20th Century-Fox.

1953  (26th)

Grace Kelly in Mogambo, Metro-Goldwyn-Mayer.
Geraldine Page in Hondo, Wayne-Fellows Productions; Warner Bros.
Marjorie Rambeau in Torch Song, Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerDonna Reed in From Here to Eternity, Columbia.
Thelma Ritter in Pickup on South Street, 20th Century-Fox.

1954  (27th)

Nina Foch in Executive Suite, Metro-Goldwyn-Mayer.
Katy Jurado in Broken Lance, 20th Century-Fox.
Winner markerEva Marie Saint in On the Waterfront, Horizon-American Corporation; Columbia.
Jan Sterling in The High and the Mighty, Wayne-Fellows Productions; Warner Bros.
Claire Trevor in The High and the Mighty, Wayne-Fellows Productions; Warner Bros.

1955  (28th)

Betsy Blair in Marty, Hecht and Lancaster’s Steven Productions; United Artists.
Peggy Lee in Pete Kelly’s Blues, Mark VII, Ltd. Production; Warner Bros.
Marisa Pavan in The Rose Tattoo, Hal Wallis Productions; Paramount.
Winner markerJo Van Fleet in East of Eden, Warner Bros.
Natalie Wood in Rebel Without a Cause, Warner Bros.

1956  (29th)

Mildred Dunnock in Baby Doll, Newtown Production; Warner Bros.
Eileen Heckart in The Bad Seed, Warner Bros.
Mercedes McCambridge in Giant, Giant Production; Warner Bros.
Patty McCormack in The Bad Seed, Warner Bros.
Winner markerDorothy Malone in Written on the Wind, Universal-International.

1957  (30th)

Carolyn Jones in The Bachelor Party, Norma Production; United Artists.
Elsa Lanchester in Witness for the Prosecution, Edward Small-Arthur Hornblow Production; United Artists.
Hope Lange in Peyton Place, Jerry Wald Productions, Inc.; 20th Century-Fox.
Winner markerMiyoshi Umeki in Sayonara, William Goetz Production; Warner Bros.
Diane Varsi in Peyton Place, Jerry Wald Productions, Inc.; 20th Century-Fox.

1958  (31st)

Peggy Cass in Auntie Mame, Warner Bros.
Winner markerWendy Hiller in Separate Tables, Clifton Productions, Inc.; United Artists.
Martha Hyer in Some Came Running, Sol C. Siegel Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Maureen Stapleton in Lonelyhearts, Schary Productions, Inc.; United Artists.
Cara Williams in The Defiant Ones, Stanley Kramer Productions; United Artists.

1959  (32nd)

Hermione Baddeley in Room at the Top, Romulus Films, Ltd. Production; Continental Distributing, Inc. (United Kingdom)
Susan Kohner in Imitation of Life, Universal-International.
Juanita Moore in Imitation of Life, Universal-International.
Thelma Ritter in Pillow Talk, Arwin Productions; Universal-International.
Winner markerShelley Winters in The Diary of Anne Frank, 20th Century-Fox.

1960  (33rd)

Glynis Johns in The Sundowners, Warner Bros.
Winner markerShirley Jones in Elmer Gantry, Burt Lancaster-Richard Brooks Production; United Artists.
Shirley Knight in The Dark at the Top of the Stairs, Warner Bros.
Janet Leigh in Psycho, Alfred J. Hitchcock Productions, Inc.; Paramount.
Mary Ure in Sons and Lovers, Company of Artists, Inc.; 20th Century-Fox.

1961  (34th)

Fay Bainter in The Children’s Hour, Mirisch-Worldwide Production; United Artists.
Judy Garland in Judgment at Nuremberg, Stanley Kramer Productions; United Artists.
Lotte Lenya in The Roman Spring of Mrs. Stone, Seven Arts Productions; Warner Bros. (U.S./United Kingdom)
Una Merkel in Summer and Smoke, Hal Wallis Productions; Paramount.
Winner markerRita Moreno in West Side Story, Mirisch Pictures, Inc. and B and P Enterprises, Inc.; United Artists.

1962  (35th)

Mary Badham in To Kill a Mockingbird, Universal-International-Pakula-Mulligan-Brentwood Production; Universal-International.
Winner markerPatty Duke in The Miracle Worker, Playfilms Production; United Artists.
Shirley Knight in Sweet Bird of Youth, Roxbury Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Angela Lansbury in The Manchurian Candidate, M. C. Production; United Artists.
Thelma Ritter in Birdman of Alcatraz, Harold Hecht Productions; United Artists.

1963  (36th)

Diane Cilento in Tom Jones, Woodfall Production; United Artists-Lopert Pictures. (United Kingdom)
Dame Edith Evans in Tom Jones, Woodfall Production; United Artists-Lopert Pictures. (United Kingdom)
Joyce Redman in Tom Jones, Woodfall Production; United Artists-Lopert Pictures. (United Kingdom)
Winner markerMargaret Rutherford in The V.I.P.s, Metro-Goldwyn-Mayer. (United Kingdom)
Lilia Skala in Lilies of the Field, Rainbow Productions; United Artists.

1964  (37th)

Gladys Cooper in My Fair Lady, Warner Bros.
Dame Edith Evans in The Chalk Garden, Quota Rentals, Ltd.-Ross Hunter Production; Universal. (United Kingdom)
Grayson Hall in The Night of the Iguana, Seven Arts Productions; Metro-Goldwyn-Mayer.
Winner markerLila Kedrova in Zorba the Greek, Rochley, Ltd. Production; International Classics. (U.S./Greece)
Agnes Moorehead in Hush . . . Hush, Sweet Charlotte, Associates & Aldrich Company Production; 20th Century-Fox.

1965  (38th)

Ruth Gordon in Inside Daisy Clover, Park Place Production; Warner Bros.
Joyce Redman in Othello, B.H.E. Production; Warner Bros. (United Kingdom)
Maggie Smith in Othello, B.H.E. Production; Warner Bros. (United Kingdom)
Winner markerShelley Winters in A Patch of Blue, Pandro S. Berman-Guy Green Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Peggy Wood in The Sound of Music, Argyle Enterprises Production; 20th Century-Fox.

1966  (39th)

Winner markerSandy Dennis in Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Chenault Productions; Warner Bros.
Wendy Hiller in A Man for All Seasons, Highland Films, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)
Jocelyne Lagarde in Hawaii, Mirisch Corporation of Delaware Production; United Artists.
Vivien Merchant in Alfie, Sheldrake Films, Ltd. Production; Paramount. (United Kingdom)
Geraldine Page in You’re a Big Boy Now, Seven Arts Productions.

1967  (40th)

Carol Channing in Thoroughly Modern Millie, Ross Hunter-Universal Production; Universal.
Mildred Natwick in Barefoot in the Park, Hal Wallis Productions; Paramount.
Winner markerEstelle Parsons in Bonnie and Clyde, Tatira-Hiller Production; Warner Bros.-Seven Arts.
Beah Richards in Guess Who’s Coming to Dinner, Columbia.
Katharine Ross in The Graduate, Mike Nichols-Lawrence Turman Production; Embassy Pictures Corporation.

1968  (41st)

Lynn Carlin in Faces, John Cassavetes Production; Walter Reade-Continental Distributing.
Winner markerRuth Gordon in Rosemary’s Baby, William Castle Enterprises Production; Paramount.
Sondra Locke in The Heart Is a Lonely Hunter, Warner Bros.-Seven Arts.
Kay Medford in Funny Girl, Rastar Productions; Columbia.
Estelle Parsons in Rachel, Rachel, Kayos Production; Warner Bros.-Seven Arts.

1969  (42nd)

Catherine Burns in Last Summer, Frank Perry-Alsid Production; Allied Artists.
Dyan Cannon in Bob & Carol & Ted & Alice, Frankovich Productions; Columbia.
Winner markerGoldie Hawn in Cactus Flower, Frankovich Productions; Columbia.
Sylvia Miles in Midnight Cowboy, Jerome Hellman-John Schlesinger Production; United Artists.
Susannah York in They Shoot Horses, Don’t They?, Chartoff-Winkler-Pollack Production; ABC Pictures Presentation; Cinerama.

1970  (43rd)

Karen Black in Five Easy Pieces, BBS Productions; Columbia.
Lee Grant in The Landlord, Mirisch-Cartier II Production; United Artists.
Winner markerHelen Hayes in Airport, Ross Hunter-Universal Production; Universal.
Sally Kellerman in M*A*S*H, Aspen Productions; 20th Century-Fox.
Maureen Stapleton in Airport, Ross Hunter-Universal Production; Universal.

1971  (44th)

Ann-Margret in Carnal Knowledge, Icarus Productions; Avco Embassy.
Ellen Burstyn in The Last Picture Show, BBS Productions; Columbia.
Barbara Harris in Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?, Who Is Harry Kellerman Company Production; Cinema Center Films Presentation; National General Pictures.
Winner markerCloris Leachman in The Last Picture Show, BBS Productions; Columbia.
Margaret Leighton in The Go-Between, World Film Services, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)

1972  (45th)

Jeannie Berlin in The Heartbreak Kid, Palomar Pictures International Production; 20th Century-Fox.
Winner markerEileen Heckart in Butterflies Are Free, Frankovich Productions; Columbia.
Geraldine Page in Pete ’n’ Tillie, Universal-Martin Ritt-Julius J. Epstein Production; Universal.
Susan Tyrrell in Fat City, Rastar Productions; Columbia.
Shelley Winters in The Poseidon Adventure, Irwin Allen Production; 20th Century-Fox.

1973  (46th)

Linda Blair in The Exorcist, Hoya Productions; Warner Bros.
Candy Clark in American Graffiti, Universal-Lucasfilm, Ltd.-Coppola Company Production; Universal.
Madeline Kahn in Paper Moon, A Directors Company Production; Paramount.
Winner markerTatum O’Neal in Paper Moon, A Directors Company Production; Paramount.
Sylvia Sidney in Summer Wishes, Winter Dreams, Rastar Pictures Production; Columbia.

1974  (47th)

Winner markerIngrid Bergman in Murder on the Orient Express, G.W. Films, Ltd. Production; Paramount. (United Kingdom)
Valentina Cortese in Day for Night, Les Films Du Carrosse-P.E.C.F. (Paris)-P.I.C. (Rome) Production; Warner Bros. (France)
Madeline Kahn in Blazing Saddles, Warner Bros.
Diane Ladd in Alice Doesn’t Live Here Anymore, Warner Bros.
Talia Shire in The Godfather Part II, Coppola Company Production; Paramount.

1975  (48th)

Ronee Blakley in Nashville, ABC Entertainment-Jerry Weintraub-Robert Altman Production; Paramount.
Winner markerLee Grant in Shampoo, Rubeeker Productions; Columbia.
Sylvia Miles in Farewell, My Lovely, Elliott Kastner-ITC Production; Avco Embassy.
Lily Tomlin in Nashville, ABC Entertainment-Jerry Weintraub-Robert Altman Production; Paramount.
Brenda Vaccaro in Jacqueline Susann’s Once Is Not Enough, Howard W. Koch Production; Paramount.

1976  (49th)

Jane Alexander in All the President’s Men, Wildwood Enterprises Inc. Production; Warner Bros.
Jodie Foster in Taxi Driver, Bill/Phillips Production of a Martin Scorsese Film; Columbia.
Lee Grant in Voyage of the Damned, ITC Entertainment Production; Avco Embassy. (United Kingdom)
Piper Laurie in Carrie, Redbank Films Production; United Artists.
Winner markerBeatrice Straight in Network, Howard Gottfried-Paddy Chayefsky Production; Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists.

1977  (50th)

Leslie Browne in The Turning Point, Hera Productions; 20th Century-Fox.
Quinn Cummings in The Goodbye Girl, Ray Stark Production; Metro-Goldwyn-Mayer/Warner Bros.
Melinda Dillon in Close Encounters of the Third Kind, Julia Phillips/Michael Phillips-Steven Spielberg Film Production; Columbia.
Winner markerVanessa Redgrave in Julia, 20th Century-Fox Production; 20th Century-Fox.
Tuesday Weld in Looking for Mr. Goodbar, Freddie Fields Production; Paramount.

1978  (51st)

Dyan Cannon in Heaven Can Wait, Dogwood Productions; Paramount.
Penelope Milford in Coming Home, Jerome Hellman Enterprises Production; United Artists.
Winner markerMaggie Smith in California Suite, Ray Stark Production; Columbia.
Maureen Stapleton in Interiors, Jack Rollins and Charles H. Joffe Production; United Artists.
Meryl Streep in The Deer Hunter, EMI Films/Michael Cimino Film Production; Universal.

1979  (52nd)

Jane Alexander in Kramer vs. Kramer, Stanley Jaffe Productions; Columbia.
Barbara Barrie in Breaking Away, 20th Century-Fox Production; 20th Century-Fox.
Candice Bergen in Starting Over, Alan J. Pakula/James L. Brooks Production; Paramount.
Mariel Hemingway in Manhattan, Jack Rollins and Charles H. Joffe Production; United Artists.
Winner markerMeryl Streep in Kramer vs. Kramer, Stanley Jaffe Productions; Columbia.

1980  (53rd)

Eileen Brennan in Private Benjamin, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Eva Le Gallienne in Resurrection, Universal Pictures Production; Universal.
Cathy Moriarty in Raging Bull, Robert Chartoff-Irwin Winkler Production; United Artists.
Diana Scarwid in Inside Moves, Goodmark Production; AFD (Associated Film Distribution).
Winner markerMary Steenburgen in Melvin and Howard, Linson/Phillips/Demme-Universal Pictures Production; Universal.

1981  (54th)

Melinda Dillon in Absence of Malice, Mirage Enterprises Production; Columbia.
Jane Fonda in On Golden Pond, ITC Films/IPC Films Production; Universal.
Joan Hackett in Only When I Laugh, Columbia Pictures Production; Columbia.
Elizabeth McGovern in Ragtime, Ragtime Production; Paramount.
Winner markerMaureen Stapleton in Reds, J.R.S. Production; Paramount.

1982  (55th)

Glenn Close in The World According to Garp, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Teri Garr in Tootsie, Mirage/Punch Production; Columbia.
Winner markerJessica Lange in Tootsie, Mirage/Punch Production; Columbia.
Kim Stanley in Frances, Brooksfilm/EMI Production; Universal/A.F.D.
Lesley Ann Warren in Victor/Victoria, Metro-Goldwyn-Mayer Production; MGM/UA.

1983  (56th)

Cher in Silkwood, ABC Motion Pictures Production; 20th Century-Fox.
Glenn Close in The Big Chill, Carson Productions Group Production; Columbia.
Winner markerLinda Hunt in The Year of Living Dangerously, Freddie Fields Presentation of a Metro-Goldwyn-Mayer Production; MGM/UA. (Australia)
Amy Irving in Yentl, United Artists/Ladbroke Feature/Barwood Production; MGM/UA.
Alfre Woodard in Cross Creek, Robert B. Radnitz/Martin Ritt/Thorn EMI Films Production; Universal.

1984  (57th)

Winner markerPeggy Ashcroft in A Passage to India, G.W. Films, Ltd. Production; Columbia. (United Kingdom)
Glenn Close in The Natural, Tri-Star Pictures Production; Tri-Star.
Lindsay Crouse in Places in the Heart, Tri-Star Pictures Production; Tri-Star.
Christine Lahti in Swing Shift, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Geraldine Page in The Pope of Greenwich Village, United Artists-Koch/Kirkwood Production; MGM/UA.

1985  (58th)

Margaret Avery in The Color Purple, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Winner markerAnjelica Huston in Prizzi’s Honor, ABC Motion Pictures Production; 20th Century Fox.
Amy Madigan in Twice in a Lifetime, Yorkin Company Production; Bud Yorkin Productions.
Meg Tilly in Agnes of God, Columbia Pictures Production; Columbia.
Oprah Winfrey in The Color Purple, Warner Bros. Production; Warner Bros.

1986  (59th)

Tess Harper in Crimes of the Heart, Crimes of the Heart Production; Dino De Laurentiis Entertainment Group.
Piper Laurie in Children of a Lesser God, Burt Sugarman Production; Paramount.
Mary Elizabeth Mastrantonio in The Color of Money, Touchstone Pictures Production in association with Silver Screen Partners II; Buena Vista.
Maggie Smith in A Room with a View, Merchant Ivory Production for Goldcrest and Cinecom; Cinecom Pictures. (United Kingdom)
Winner markerDianne Wiest in Hannah and Her Sisters, Jack Rollins and Charles H. Joffe Production; Orion.

1987  (60th)

Norma Aleandro in Gaby—A True Story, G. Brimmer Production; Tri-Star.
Anne Archer in Fatal Attraction, Jaffe/Lansing Production; Paramount.
Winner markerOlympia Dukakis in Moonstruck, Patrick Palmer & Norman Jewison Production; Metro-Goldwyn-Mayer.
Anne Ramsey in Throw Momma from the Train, Rollins, Morra and Brezner Production; Orion.
Ann Sothern in The Whales of August, Alive Films Production with Circle Associates; Alive Films.

1988  (61st)

Joan Cusack in Working Girl, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Winner markerGeena Davis in The Accidental Tourist, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Frances McDormand in Mississippi Burning, Frederick Zollo Production; Orion.
Michelle Pfeiffer in Dangerous Liaisons, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Sigourney Weaver in Working Girl, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.

1989  (62nd)

Winner markerBrenda Fricker in My Left Foot, Ferndale/Granada Production; Miramax Films. (Ireland)
Anjelica Huston in Enemies, a Love Story, Morgan Creek Production; 20th Century Fox.
Lena Olin in Enemies, a Love Story, Morgan Creek Production; 20th Century Fox.
Julia Roberts in Steel Magnolias, Rastar Productions; Tri-Star.
Dianne Wiest in Parenthood, Imagine Entertainment Production; Universal.

1990  (63rd)

Annette Bening in The Grifters, Martin Scorsese Production; Miramax Films.
Lorraine Bracco in Good Fellas, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Winner markerWhoopi Goldberg in Ghost, Howard W. Koch Production; Paramount.
Diane Ladd in Wild at Heart, Polygram/Propaganda Films Production; Samuel Goldwyn Company.
Mary McDonnell in Dances with Wolves, Tig Production; Orion.

1991  (64th)

Diane Ladd in Rambling Rose, Carolco Pictures Production; Seven Arts.
Juliette Lewis in Cape Fear, Amblin Entertainment Production in association with Cappa Films and Tribeca Productions; Universal.
Kate Nelligan in The Prince of Tides, Barwood/Longfellow Production; Columbia.
Winner markerMercedes Ruehl in The Fisher King, TriStar Pictures Production; TriStar.
Jessica Tandy in Fried Green Tomatoes, Act III Communications in association with Electric Shadow Production; Universal.

1992  (65th)

Judy Davis in Husbands and Wives, TriStar Pictures Production; TriStar.
Joan Plowright in Enchanted April, BBC Films Production in association with Greenpoint Films; Miramax Films. (United Kingdom)
Vanessa Redgrave in Howards End, Merchant Ivory Productions; Sony Pictures Classics. (United Kingdom/U.S.)
Miranda Richardson in Damage, SKREBA/Damage/NEF/Le Studio Canal+ Production; New Line. (United Kingdom/France)
Winner markerMarisa Tomei in My Cousin Vinny, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.

1993  (66th)

Holly Hunter in The Firm, John Davis/Scott Rudin/Mirage Production; Paramount.
Winner markerAnna Paquin in The Piano, Jan Chapman & CIBY 2000 Production; Miramax Films. (Australia/France)
Rosie Perez in Fearless, Warner Bros. Production; Warner Bros.
Winona Ryder in The Age of Innocence, Cappa/De Fina Production; Columbia.
Emma Thompson in In the Name of the Father, Hell’s Kitchen/Gabriel Byrne Production; Universal. (Ireland)

1994  (67th)

Rosemary Harris in Tom & Viv, New Era Entertainment Production; Miramax Films.
Helen Mirren in The Madness of King George, Close Call Films Production; Samuel Goldwyn Company in association with Channel Four. (United Kingdom)
Uma Thurman in Pulp Fiction, A Band Apart/Jersey Films Production; Miramax Films.
Jennifer Tilly in Bullets over Broadway, Jean Doumanian Production; Miramax Films.
Winner markerDianne Wiest in Bullets over Broadway, Jean Doumanian Production; Miramax Films.

1995  (68th)

Joan Allen in Nixon, Hollywood Pictures/Cinergi Pictures Entertainment Production; Buena Vista.
Kathleen Quinlan in Apollo 13, Imagine Entertainment and Universal Pictures Production; Universal.
Winner markerMira Sorvino in Mighty Aphrodite, Sweetheart Production; Miramax Films.
Mare Winningham in Georgia, CIBY 2000 Production; Miramax Films.
Kate Winslet in Sense and Sensibility, Mirage Production; Columbia.

1996  (69th)

Joan Allen in The Crucible, 20th Century Fox Production; 20th Century Fox.
Lauren Bacall in The Mirror Has Two Faces, TriStar Pictures Production; TriStar.
Winner markerJuliette Binoche in The English Patient, Tiger Moth Production; Miramax Films.
Barbara Hershey in The Portrait of a Lady, Polygram Pictures Production; Gramercy Pictures.
Marianne Jean-Baptiste in Secrets & Lies, CIBY 2000 and Thin Man Films Production; October Films. (United Kingdom)

1997  (70th)

Winner markerKim Basinger in L. A. Confidential, Arnon Milchan/David L. Wolper Production; Warner Bros.
Joan Cusack in In & Out, Scott Rudin Production; Paramount in association with Spelling Films.
Minnie Driver in Good Will Hunting, Be Gentlemen Production; Miramax Films.
Julianne Moore in Boogie Nights, New Line Cinema Production; New Line.
Gloria Stuart in Titanic, Lightstorm Entertainment Production; 20th Century Fox and Paramount.

1998  (71st)

Kathy Bates in Primary Colors, Universal Pictures Production; Universal and Mutual Film Company.
Brenda Blethyn in Little Voice, Scala Production; Miramax Films. (United Kingdom)
Winner markerJudi Dench in Shakespeare in Love, Miramax Films, Universal Pictures, Bedford Falls Company Production; Miramax Films. (United Kingdom/U.S.)
Rachel Griffiths in Hilary and Jackie, Oxford Film Company Production; October Films. (United Kingdom)
Lynn Redgrave in Gods and Monsters, Regent Pictures; Lions Gate Films.

1999  (72nd)

Toni Collette in The Sixth Sense, Kennedy/Marshall/Barry Mendel Production; Buena Vista.
Winner markerAngelina Jolie in Girl, Interrupted, Red Wagon/Columbia Pictures Production; Columbia.
Catherine Keener in Being John Malkovich, Propaganda Films/Single Cell Pictures Production; USA Films. (United Kingdom/U.S.A.)
Samantha Morton in Sweet and Lowdown, Jean Doumanian Production; Sony Pictures Classics.
Chloë Sevigny in Boys Don’t Cry, Killer Films/Hart-Sharp Entertainment Production; Fox Searchlight.

2000  (73rd)

Judi Dench in Chocolat, David Brown Production; Miramax Films.
Winner markerMarcia Gay Harden in Pollock, Brant/Allen Films/Zeke Films/Fred Berner Films Production; Sony Pictures Classics.
Kate Hudson in Almost Famous, Vinyl Films Production; DreamWorks and Columbia.
Frances McDormand in Almost Famous, Vinyl Films Production; DreamWorks and Columbia.
Julie Walters in Billy Elliot, Working Title Films Production; Universal Focus. (United Kingdom)

2001  (74th)

Winner markerJennifer Connelly in A Beautiful Mind, Universal Pictures and Imagine Entertainment Production; Universal and DreamWorks.
Helen Mirren in Gosford Park, Sandcastle 5 in association with Chicagofilms and Medusa Film Production; USA Films. (Italy/United Kingdom/U.S.A./Germany)
Maggie Smith in Gosford Park, Sandcastle 5 in association with Chicagofilms and Medusa Film Production; USA Films. (Italy/United Kingdom/U.S.A./Germany)
Marisa Tomei in In the Bedroom, Good Machine/GreeneStreet Production; Miramax Films.
Kate Winslet in Iris, Mirage Enterprises, Robert Fox/Scott Rudin Production; Miramax Films. (United Kingdom/U.S.A.)

2002  (75th)

Kathy Bates in About Schmidt, Michael Besman/Harry Gittes Production; New Line.
Julianne Moore in The Hours, Scott Rudin/Robert Fox Production; Paramount & Miramax.
Queen Latifah in Chicago, Producer Circle Co., Zadan/Meron Production; Miramax.
Meryl Streep in Adaptation, Columbia Pictures/Intermedia Films Production; Sony Pictures Releasing.
Winner markerCatherine Zeta-Jones in Chicago, Producer Circle Co., Zadan/Meron Production; Miramax.

2003  (76th)

Shohreh Aghdashloo in House of Sand and Fog, Michael London Production; DreamWorks in association with Cobalt Media Group.
Patricia Clarkson in Pieces of April, IFC Productions through United Artists Films Inc. Production; United Artists through MGM.
Marcia Gay Harden in Mystic River, Warner Bros. Pictures Production; Warner Bros.
Holly Hunter in Thirteen, Michael London Productions, Working Title Films, Antidote Films Production; Fox Searchlight/20th Century Fox. (U.S.A./United Kingdom)
Winner markerRenée Zellweger in Cold Mountain, Mirage Enterprises/Bona Fide Production; Miramax.

2004  (77th)

Winner markerCate Blanchett in The Aviator, Forward Pass/Appian Way/IMF Production; Miramax, Initial Entertainment Group and Warner Bros. (U.S.A./Japan/Germany)
Laura Linney in Kinsey, Qwerty Films Production; Fox Searchlight/20th Century Fox. (U.S.A./Germany)
Virginia Madsen in Sideways, Sideways Productions, Inc. Production; Fox Searchlight/20th Century Fox. (U.S.A./Hungary)
Sophie Okonedo in Hotel Rwanda, Miracle Pictures/Seamus Production; United Artists in association with Lions Gate Entertainment through MGM Distribution Co. (Canada/United Kingdom/Italy/South Africa)
Natalie Portman in Closer, Columbia Pictures Production; Sony Pictures Releasing.

2005  (78th)

Amy Adams in Junebug, Epoch Films Production; Sony Pictures Classics.
Catherine Keener in Capote, A-Line Pictures/Cooper’s Town/Infinity Media Production; UA/Sony Pictures Classics.
Frances McDormand in North Country, Warner Bros. Pictures Production; Warner Bros.
Winner markerRachel Weisz in The Constant Gardener, Potboiler Production; Focus Features. (Germany/United Kingdom)
Michelle Williams in Brokeback Mountain, River Road Entertainment Production; Focus Features.

2006  (79th)

Adriana Barraza in Babel, Anonymous Content/Zeta Film/Central Films Production; Paramount and Paramount Vantage.
Cate Blanchett in Notes on a Scandal, Scott Rudin/Robert Fox Production; Fox Searchlight. (U.S.A./United Kingdom)
Abigail Breslin in Little Miss Sunshine, Big Beach/Bona Fide Production; Fox Searchlight.
Winner markerJennifer Hudson in Dreamgirls, Laurence Mark Production; DreamWorks and Paramount.
Rinko Kikuchi in Babel, Anonymous Content/Zeta Film/Central Films Production; Paramount and Paramount Vantage.

2007  (80th)

Cate Blanchett in I’m Not There, Endgame Entertainment/Killer Films/John Wells and John Goldwyn Production; The Weinstein Company. (U.S.A./Germany)
Ruby Dee in American Gangster, Universal Pictures and Imagine Entertainment Production; Universal.
Saoirse Ronan in Atonement, Working Title Production; Focus Features. (United Kingdom/U.S.A.)
Amy Ryan in Gone Baby Gone, Ladd Company Production; Miramax Films.
Winner markerTilda Swinton in Michael Clayton, Clayton Productions, LLC Production; Warner Bros.

2008  (81st)

Amy Adams in Doubt, Scott Rudin Production; Miramax Films.
Winner markerPenélope Cruz in Vicky Cristina Barcelona, Weinstein Company Production; The Weinstein Company. (U.S.A./Spain)
Viola Davis in Doubt, Scott Rudin Production; Miramax Films.
Taraji P. Henson in The Curious Case of Benjamin Button, Kennedy/Marshall Production; Paramount and Warner Bros.
Marisa Tomei in The Wrestler, Protozoa Pictures/Wild Bunch Production; Fox Searchlight.

2009  (82nd)

Penélope Cruz in Nine, Weinstein Brothers/Mark Platt/Lucamar/Relativity Media Production; The Weinstein Company.
Vera Farmiga in Up in the Air, Montecito Picture Company Production; Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios.
Maggie Gyllenhaal in Crazy Heart, Informant Media/Butcher’s Run Films Production; Fox Searchlight.
Anna Kendrick in Up in the Air, Montecito Picture Company Production; Paramount in association with Cold Spring Pictures and DW Studios.
Winner markerMo’Nique in Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire, Lee Daniels Entertainment/Smokewood Entertainment Production; Lionsgate.

2010  (83rd)

Amy Adams in The Fighter, Relativity Media Production; Paramount.
Helena Bonham Carter in The King’s Speech, See-Saw Films and Bedlam Production; The Weinstein Company. (United Kingdom)
Winner markerMelissa Leo in The Fighter, Relativity Media Production; Paramount.
Hailee Steinfeld in True Grit, Paramount Pictures Production; Paramount.
Jacki Weaver in Animal Kingdom, Porchlight Films Production; Sony Pictures Classics. (Australia)

2011  (84th)

Bérénice Bejo in The Artist, Le Petite Reine/Studio 37/La Classe Américaine/JD Prod/France 3 Cinéma/Jouror Productions/uFilm Production; The Weinstein Company. (France)
Jessica Chastain in The Help, DreamWorks Pictures Production; Touchstone Pictures.
Melissa McCarthy in Bridesmaids, Universal Pictures Production; Universal.
Janet McTeer in Albert Nobbs, Trillium Productions, Mockingbird Pictures and Parallel Films Production; Roadside Attractions. (U.S.A./Ireland/United Kingdom)
Winner markerOctavia Spencer in The Help, DreamWorks Pictures Production; Touchstone Pictures.

2012  (85th)

Amy Adams in The Master, Ghoulardi Film Company/Annapurna Pictures Production; The Weinstein Company.
Sally Field in Lincoln, DreamWorks Pictures/20th Century Fox Production; Walt Disney/20th Century Fox.
Winner markerAnne Hathaway in Les Misérables, Universal Pictures and Working Title Production; Universal.
Helen Hunt in The Sessions, Such Much Films/Rhino Films Production; Fox Searchlight.
Jacki Weaver in Silver Linings Playbook, Weinstein Company Production; The Weinstein Company.

2013  (86th)

Sally Hawkins in Blue Jasmine, Sony Pictures Classics.
Jennifer Lawrence in American Hustle, A Columbia Pictures and Annapurna Pictures Production; Sony Pictures Releasing.
Winner markerLupita Nyong’o in 12 Years a Slave, A River Road, Plan B, New Regency Production; Fox Searchlight.
Julia Roberts in August: Osage County, The Weinstein Company.
June Squibb in Nebraska, A Paramount Vantage Production; Paramount.

2014  (87th)

Winner markerPatricia Arquette in Boyhood, an IFC Productions/Detour Filmproduction Production.
Laura Dern in Wild, a Pacific Standard Production; Fox Searchlight.
Keira Knightley in The Imitation Game, a Black Bear Pictures/Bristol Automotive Production; Weinstein Company.
Emma Stone in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), a New Regency/M Productions/LeGrisbi Production; Fox Searchlight.
Meryl Streep in Into the Woods, a Disney Production; Walt Disney.

2015  (88th)

Jennifer Jason Leigh in The Hateful Eight, a Weinstein Company Production; The Weinstein Company.
Rooney Mara in Carol, a Number 9 Films/Film4/Killer Films Production; The Weinstein Company.
Rachel McAdams in Spotlight, an Anonymous Content/Participant Media/Rocklin/Faust/First Look Media Production; Open Road Films.
Winner markerAlicia Vikander in The Danish Girl, a Working Title Films Production; Focus Features.
Kate Winslet in Steve Jobs, a Legendary Pictures/Scott Rudin Productions/The Mark Gordon Company/Entertainment 360/Decibel Films/Cloud Eight Films Production; Universal.

2016  (89th)

Winner markerViola Davis in Fences, A Bron Creative/Macro Media/Scott Rudin Productions Production; Paramount.
Naomie Harris in Moonlight, An A24/Plan B Entertainment/Pastel Productions production; A24.
Nicole Kidman in Lion, A See-Saw Films/Aquarius Films/Screen Australia/Sunstar Entertainment/Narrative Capital/The Weinstein Company production; The Weinstein Company/Transmission Films/Entertainment Film Distributors.
Octavia Spencer in Hidden Figures, A Fox 2000 Pictures/Chernin Entertainment/Levantine Films/TSG Entertainment production; 20th Century Fox.
Michelle Williams in Manchester by the Sea, A K Period Media/B Story/CMP/Pearl Street Films production; Roadside Attractions/Amazon Studios.